Poznań: Misterium na Cytadeli za 10 dni
Już 31 marca na poznańskiej Cytadeli odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. W ubiegłym roku organizatorzy przenieśli wydarzenie do Warszawy. W tym roku Misteria są dwa - i w Poznaniu i w Warszawie.
Jak przewidują organizatorzy, nawet 100 tysięcy osób może wziąć udział w tegorocznym Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli. - Przygotowania idą bardzo dobrze. Misterium w Warszawie już za trzy dni, w Poznaniu za dziesięć - mówi Artur Piotrowski, reżyser widowiska. - W dwóch wydarzeniach udział biorą ci sami aktorzy. Warszawa jest więc dla nas pewnego rodzaju próbą przed Poznaniem - dodaje.
1000 osób pracuje nad tym, by widowisko zachwycało dopracowaniem i specyficzną atmosferą. By Misterium mogło się odbyć pracuje nad nim 300 aktorów, setki harcerzy i członków chóru, dziesiątki organizatorów. Gdy widowisko odbywało się pierwszy raz - organizacją zajmowali się przede wszystkim poznańscy studenci. Niektórzy do dziś pomagają w przygotowaniach, angażując w to swoje rodziny.
Każdego roku zainteresowanie Misterium rośnie. Połączenie światła, muzyki, kunsztownej scenografii i kostiumów oraz setek aktorów tworzy niezapomnianą atmosferę. - Tu trzeba być, to trzeba zobaczyć - zachęca Piotrowski. - Zaplanowaliśmy też pewną niespodziankę. Tym bardziej warto 31 marca wybrać się na Cytadelę.
W trakcie widowiska bardzo ważne jest zapewnienie widzom i aktorom bezpieczeństwa. Na miejscu zjawią się służby medyczne, policjanci, strażnicy miejscy, ratownicy drogowi oraz harcerze. W okolicach Cytadeli mogą występować utrudnienia w ruchu. O planowanych zmianach komunikacyjnych będziemy informować na bieżąco.
Czy miasto pomaga finansować widowisko? - Ja w tym roku o kwestiach finansowych nie rozmawiam - ucina Piotrowski. Każdy może wspomóc organizację Misterium. Po zakończeniu widowiska aktorzy, z pochodniami w rękach, zbierają od widzów datki.
Misterium rozpocznie się 31 marca o godzinie 20.00 na Cytadeli. Wcześniej, o godzinie 18.00, zaplanowano Mszę Świętą, która tradycyjnie odbędzie się w kościele p.w. św. Jana Bosko u Salezjanów na Winogradach.
Najpopularniejsze komentarze