Reklama
Reklama

Poznań: dziurawe chodniki straszą pieszych

Są krzywe, dziurawe, a przez to niebezpieczne dla przechodniów. Mowa o chodnikach w mieście, które zamiast być wizytówką Poznania, coraz częściej szpecą ulice.

Przepełnione kosze na śmieci, psie odchody na skwerach i chodnikach, sypiące się kamienice - poznaniacy potrafią wskazać wiele miejsc w naszym mieście, które do reprezentacyjnych nie należą. W przypadku dziurawych ulic, czy chodników chodzi jednak o coś więcej - bezpieczeństwo.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


- Dziury w chodnikach bywają tak głębokie, że przez nieuwagę spokojnie można skręcić nogę wpadając do jednej z nich - mówi Andrzej, poznaniak. - Proszę spróbować przejechać dziecięcym wózkiem po chodniku przy ulicy Kolejowej. Przecież to istny tor przeszkód - dodaje Anna. Takich miejsc w Poznaniu jest więcej.

Zarząd Dróg Miejskich sprawuje pieczę nad chodnikami w naszym mieście. - Nie odpowiadamy jednak za wszystkie chodniki - podkreśla Tomasz Libich z ZDM. - Jeśli mieszkańcy znajdują w chodnikach dziury, to prosimy by zgłaszać nam ten fakt. Poznań jest duży, trudno jest sprawdzić każdy metra chodnika pod względem ubytków w nawierzchni - dodaje.

- Oczywiście przeprowadzamy planowane remonty, ale oprócz nich możemy też działać interwencyjnie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Musimy dokładnie sprawdzić, czy np. w danym rejonie nie ma planowanych inwestycji w najbliższym czasie. Jeśli ma tu powstać nowy budynek, do którego trzeba doprowadzić przyłącza, wykonywanie remontu chodnika mija się z celem. Po krótkim czasie ponownie musiałby zostać rozebrany, a później naprawiony - wyjaśnia.

Kto ponosi winę za dziury w chodnikach? Wiele z nich nie było remontowanych od lat. Inne, po krótkim czasie od przeprowadzenia remontu, zaczynają się sypać. - Jeśli okaże się, że w świeżo wyremontowanym chodniku pojawiają się dziury, jest to dla nas podstawa do interweniowania u wykonawcy prac - zapewnia Libich. - Robimy to, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

Specjaliści wskazują, że oprócz oszczędzania na materiałach, z których powstają chodniki, przyczyną powstawania dziur są jeżdżące po chodnikach samochody. - To nie jezdnia tylko nawierzchnia, która ma służyć pieszym. Konstrukcja chodnika nie jest przystosowana obsługiwania ruchu samochodów - wyjaśnia przedstawiciel firmy zajmującej się kładzeniem chodników.

Informacje o dziurach w chodnikach można zgłaszać do Zarządu Dróg Miejskich na adres mailowy [email protected].

Jak wyglądają chodniki w Twojej dzielnicy?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
131.04 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro