Reklama
Reklama

Warta odkupi za 1,3 mln dol. stadion im. Edmunda Szyca?

fot. All For Planet

Warta Poznań jest zainteresowana odkupieniem za 1,3 mln dol. od obecnego właściciela stadionu im. Edmunda Szyca i budową w jego miejscu nowego obiektu na ok. 10 tys. widzów lub odbudową.

Już na początku 2011 roku portal epoznan.pl informował, że właścicielka Warty Poznań Izabella Łukomska-Pyżalska jest zainteresowana budową na terenach klubowych nowego stadionu na ok. 10 tys. widzów. Wraz ze stadionem ma powstać hotel, hala sportowa, budynek klubowy, zadaszone korty tenisowe, boisko treningowe, boiska do hokeja na trawie, a także parking. Plany klubu są zgodne z miejskim planem zagospodarowania, który zakłada na tym terenie rekreację.

Możliwe, że ambitne plany Łukomskiej-Pyżalskiej zostaną zrealizowane. Miasto planuje konsultacje z mieszkańcami w sprawie tego terenu, ale już dziś wiadomo, że budowa osiedla to ostateczność. Aktualnie teren należy do duńskiej firmy TK Development, która przejęła dawne klubowe tereny o stadion w latach 90-tych i z nieoficjalnych informacji wynika, że chce sprzedać grunty.

- Ciekawe, czy obecny właściciel stadionu Szyca nie chce go sprzedać. Warta Poznań byłaby na pewno zainteresowana odkupieniem tego terenu. Wielu poznaniaków, w tym ja, chciałoby aby stadion Szyca został odbudowany i znowu tętnił piłkarskim życiem - deklaruje na swoim Twitterze prezes Warty.

Przypomnijmy, że na początku marca Łukomska-Pyżalska poinformowała, że zamierza wybudować nowy stadion. - Już dziś wiadomo, że jeśli zajdzie taka potrzeba, zapewne zdecydujemy się na zupełnie nowy projekt i zrezygnujemy z koncepcji wykonanej przez Krzysztofa Wytyka (więcej tutaj). Aktualnie trudno mówić o kosztach takiej inwestycji, ale część prac zapewne mógłby wykonać nasz sponsor strategiczny, którym jest Family House i dzięki temu spadłyby koszty takiej inwestycji. Jak podkreśla jednak pani prezes, są to dość odległe plany - mówił wtedy rzecznik prasowy klubu, Hubert Niedzielski.

W czwartek wieczorem Izabella Łukomska-Pyżalska potwierdziła na antenie Telewizji WTK chęć zakupu terenów, na których leży stadion im. Edmunda Szyca. Jest skłonna zapłacić za niego 1,3 mln dolarów, czyli tyle samo za ile Warta sprzedała go w 2001 roku.

Stadion im. Edmunda Szyca powstał w 1929 roku, a na jego trybunach gościły rekordowe ilości kibiców m.in. podczas meczu Lecha Poznań z Zawiszą Bydgoszcz o awans do I ligi (ponad 60 tys. widzów) czy w czasie mety jednego z etapów Wyścigu Pokoju (około 80 tys. widzów). Ponadto stadion gościł 10-krotnie reprezentację Polski. Niestety od 1998 roku obiekt niszczeje, a kolejne ekipy rządzące Poznaniem nie potrafią rozwiązać tego problemu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro