Reklama
Reklama

Dach dworca inny niż na wizualizacji?

Poznaniacy obserwujący postęp prac na budowie nowego dworca Poznań Główny zwracają uwagę na wygląd dachu obiektu. - Szkło miało być położone do końca "ości", a górną ich część pokryto blachą - alarmują czytelnicy.

Od miesięcy budowę nowego dworca PKP śledzą tysiące poznaniaków. Z zainteresowaniem i krytycznym okiem spoglądają na postępujące prace. Są słowa zachwytu i pozytywne oceny wykonawców, ale też zdarzają się te mniej pochlebne - np. dotyczące zastosowania ruchomych schodów w obiekcie, ale tylko prowadzących w górę.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


TriGranit, inwestor, w ubiegłym tygodniu przedstawił odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań związanych z powstającym obiektem. Szczegóły tutaj. Poruszano wówczas kwestię ażurowego dachu, ale w kontekście zaślepiania "ości" na wzór przedstawiony na wizualizacjach.

Poznaniacy zainteresowany powstającym budynkiem zwracają jednak uwagę na blachę falistą, która pojawiła się na szczycie zamontowanych już "ości". - Na wszystkich wizualizacjach widać, że ażurowa konstrukcja wypełniona szkłem kończy się na samych końcach "ości", w miejscu gdzie "ości" schodzą się z płaską konstrukcją dachu pokrytą blachą - tłumaczy nasz czytelnik, J. - Z ostatnich zdjęć "wykonanych z lotu ptaka" wynika, że wykonawca skrócił ażurową konstrukcję o jakieś 5 metrów na całej długości dachu i pokrył go falistą blachą - dodaje. - Ażurowa konstrukcja wyraźnie zaczyna się w innym miejscu niż wynika to z wizualizacji i zapewne z projektu.

- Podkreślam, że wizualizacje to nie projekt wykonawczy i architektoniczny - mówi Przemysław Terlecki reprezentujący TriGranit. - Pierwsze wizualizacje powstawały dwa lata temu, kolejne - najświeższe w sierpniu i grudniu ubiegłego roku. To raczej artystyczna chęć przedstawienia idei obiektu, a nie odtwarzanie dokładnych detali - zauważa.

Zdaniem TriGranitu, ażurowy dach dworca będzie się różnił w minimalnym stopniu od tego z wizualizacji. - Blacha ułożona została na łączeniu "ości" z dalszą częścią dachu i tak zakłada projekt wykonawczy. Zapewniam, że dla osób korzystających z dworca nie będzie to stanowić żadnej różnicy. W tym miejscu zaplanowano podwieszany sufit - łączenia nie będzie więc widać.

Terlecki zapewnia, że blachy nie będzie widać ani z budynku, ani z mostu Dworcowego, czy placu przed obecnym dworcem PKP. - Jest widoczna tylko z lotu ptaka - kończy.

Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy Poznania Głównego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
12.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro