Reklama
Reklama

Chartowo: chcą przywrócenia tramwajów

Wizualizacje: materiały inwestora fot. Elżbieta Skowron

W poniedziałek informowaliśmy, że 19 marca uruchomiona zostanie pierwsza nitka nowego wiaduktu Chartowo. Cieszą się kierowcy samochodów. Pasażerowie tramwajów, którzy chcieliby z os. Lecha dojechać pod wiaduktem np. na os. Czecha muszą się uzbroić w cierpliwość.

Mieszkańcy Rataj, którzy poruszają się tramwajem po trasie Kórnickiej (od Jana Pawła II do os. Lecha) oraz trasą Górnego Tarasu Rataj (od os. Lecha w kierunku Żegrza) mają już dość utrudnień spowodowanych budową nowej trasy tramwajowej na Franowo.

- Kiedy pojedziemy tramwajem przez GTR i Kórnicką - pyta mieszkaniec Rataj. - Inwestor powinien zrobić wszystko, by było to możliwe za 2-3 tygodnie bo średnio tyle trwa ułożenie 150 m torowiska. Jak wiadomo tramwaj skręcając z GTR w Kórnicką przejeżdżałby tylko pod otwartą nitką wiaduktu Chartowo więc jakiekolwiek mówienie, że coś jest niedokończone będzie nie na miejscu - dodaje. - Dzięki temu możnaby skrócić mieszkańcom Rataj czas problemów komunikacyjnych, a tymczasem muszą się męczyć w wahadłach. Przecież ten odcinek miał być przejezdny z dniem 1.11.2011 więc opóźnienie wynosi już 4,5 miesiąca.

- Gdyby chodziło o przywrócenie ruchu na dotychczasowej trasie tramwajowej, myślę, że nie byłoby żadnego problemu, by zrobić to szybciej niż z końcem maja - mówi Gerard Masłowski z Infrastruktury Euro Poznań 2012. - Tutaj jednak mamy do czynienia z inną sytuacją. Powstał zupełnie nowy obiekt, zupełnie nowe rozjazdy tramwajowe na istniejącej obecnie trasie. Jest mało prawdopodobne, że tramwaj zostanie puszczony pomiędzy trasami Kórnicką i GTR wcześniej, niż ukończona zostanie trasa na Franowo - tłumaczy.

Nie jest to jednak jeszcze przesądzone. - Oczywiście będziemy się nad tym zastanawiać. Wiemy, że mieszkańcy długo znoszą utrudnienia, ale cała konstrukcja musi zostać odebrana przez odpowiednie służby. Trudno powiedzieć, czy zdecydujemy się na częściowe odbiory. To skomplikowany proces, wymagający czasu - dodaje.

Od początku inwestycji Infrastruktura Euro Poznań 2012 podkreślała, że ostatecznym terminem oddania całej inwestycji są tygodnie przez Mistrzostwami Europy. Wiadukt Chartowo, po którym pojedziemy częściowo w poniedziałek, również obowiązuje ten termin. Udało się jednak doprowadzić do wcześniejszego uruchomienia jego pierwszej nitki. Wszystko po to, by minimalizować utrudnienia. Podobnie jest z uruchomieniem ruchu tramwajowego pod wiaduktem. Zgodnie z terminem zapisanym w umowie - ma to nastąpić przed Euro 2012. Pasażerowie muszą się więc uzbroić w cierpliwość.

Tymczasem trwają prace na budowie trasy tramwajowej na Franowo. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania konstrukcji dachu przystanku przy ulicy Piaśnickiej. W sumie tunel zostanie przykryty 22 giętymi elementami, na których następnie pojawi się szklany dach - wyjaśnia Masłowski. - Obecnie ułożono 6 elementów, wszystkie powinny się znaleźć na swoich miejscach w ciągu 10 dni.

Zaawansowane prace trwają też w zajezdni Franowo, gdzie układane są m.in. tory tramwajowe.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

34℃
21℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro