Reklama
Reklama

Gajowa: mieszkania, biura i zadaszone targowisko

Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia
Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia

Prawdopodobnie w połowie przyszłego roku rozpocznie się inwestycja obejmująca zagospodarowanie dawnej zajezdni przy ulicy Gajowej. Co znajdzie się na jej terenie? Budynki biurowe, mieszkalne, a także targ pod dachem z prawdziwego zdarzenia.

W lutym 2008 roku portugalska firma REF Eastern Opportunities kupiła od miasta za 91 milionów złotych zajezdnię tramwajową przy ulicy Gajowej. Przez kolejne dwa lata zajezdnię wynajmowało poznańskie MPK. 28 grudnia 2010 roku ostatni tramwaj wyjechał opuścił to miejsce. Od tego czasu pojawiało się sporo informacji na temat ewentualnych planów inwestora co do tego terenu. Znane są pierwsze potwierdzone szczegóły.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


- To bardzo świeża sprawa - mówi Stanisław Sipiński, architekt, którego pracownia przygotowuje projekt zagospodarowania terenu dawnej zajezdni. - Dopiero przystępujemy do poważnych prac projektowych, które za około 2 miesiące powinny przynieść rezultaty nadające się do pokazywania społeczeństwu - tłumaczy.

Portugalski inwestor zawarł już umowę partycypacyjną z miastem, na mocy której od podstaw przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej. - Będzie tu nowa sygnalizacja świetlna, nowy przystanek tramwajowy, czyli okolice skrzyżowania zostaną uporządkowane - wyjaśnia Sipiński.

Co znajdzie się na terenie samej zajezdni? - Znajdować się tutaj będzie zabudowa mieszkaniowo-usługowa, z dominującą formą mieszkaniową. Powstanie także budynek biurowy, a także pewna nowość - obiekt o charakterze biurowo-mieszkalnym. Stara hala tramwajowa zostanie natomiast poddana gruntowej rewitalizacji - dodaje.

Ma się w niej znaleźć targowisko podobne do tych np. z Barcelony, czy Londynu i Paryża. - W naszym mieście nie ma hali targowej z wyższej półki, na której można kupić produkty spożywcze. To będzie właśnie takie miejsce.

Sipiński zapewnia, że nowe budynki będą nawiązywać do tych znajdujących się w sąsiedztwie. - Wydaje nam się, że rozumiemy ducha tego miejsca i zamierzamy kontynuować charakter architektury, która się tam znajduje.

Inwestycja ma być pokazywany na przyszłorocznych targach nieruchomości w Cannes. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w połowie przyszłego roku. Ma potrwać około 3-4 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro