Reklama
Reklama

Poznań gotowy na Euro 2012?

fot. Pasaż Rondo

Tylko kilku radnych przyszło na miejską konferencję o Euro2012. Mieszkańców nie było na niej wcale. Prezydent i urzędnicy chcieli przedstawić stan przygotowań do piłkarskich Mistrzostw Europy.

Sukces zależy od dwóch elementów - od obsługi gości oraz od zapewnienia minimalizacji uciążliwości dla mieszkańców miasta - mówi Marcin Herra, prezes spółki PL2012.

Prezentacja stanu przygotowań na Euro 2012 trwała cztery i pół godziny. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00, kiedy na sali było zaledwie czterech radnych. Z czasem przybyło ich niewielu. W sali sesyjnej zabrakło mieszkańców, choć na prezentację byli zaproszeni. Wszyscy radni według moich informacji zostali zaproszeni. Jednak wiem, że są to godziny pracy i nie omawiamy alarmowych treści - mówi Michał Tomczak, radny PO.

Dopiero popołudniu kilku radnych dołączyło. Ale i tak wiele krzesełek pozostało pustych. Niska frekwencje wiceprezes poznańskiej spółki Euro Poznań 2012 Michał Prymas tłumaczył - poznaniacy są bardzo dobrze zorientowani jak te inwestycje przebiegają. Widzą to, na co dzień.

Reasumując. Na razie Ukończone są trzy inwestycje. Stadion Miejski, ul. Bukowska od Bułgarskiej do granic miasta i Termy Maltańskie. Jeszcze przed Euro 2012 gotowych ma być kolejnych siedem. Przebudowa węzła w Antoninku, przebudowa ul. Bułgarskiej, trasa tramwajowa na Franowo, rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego, tory na Grunwaldzkiej, terminal na Ławicy i Dworzec Poznań Główny. Częściowo również wschodnia i zachodnia obwodnica miasta.

Są też inwestycje, które mają znaczne opóźnienie i powstaną dopiero po mistrzostwach. ICHOT na Ostrowie Tumskim, przebudowa Grunwaldzkiej. Przedłużenie Trasy PST do Dworca Zachodniego i w samym centrum miasta rondo Kaponiera. Jednak jak zapewnia prezydent na czas mistrzostw przerwie prace w centrum. Nie będzie rozkopanych dołów. Siłą rzeczy na ten czas ta inwestycja zostanie przerwana - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Zatem jak przygotowania Poznania ocenia Marcin Herra, prezes spółki PL2012 - na 95 dni przed Euro 2012 stan zaawansowania liczony w procentach to jest 92-93 procent.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
23℃
15℃
Poziom opadów:
5.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro