Reklama
Reklama

Biotechnolodzy w NTPP w Złotnikach

Wizualizacje: materiały inwestora fot. Elżbieta Skowron
Wizualizacje: materiały inwestora fot. Elżbieta Skowron

Firma farmaceutyczna PozLab w najbliższym czasie uruchomi w NTPP w Złotnikach wysokiej klasy laboratoria analityczne, fizykochemiczne, technologiczne, mikrobiologiczne i biotechnologiczne.

Firmę farmaceutyczną PozLab założyli byli pracownicy nieistniejącego już poznańskiego działu badawczego firmy GlaxoSmithKline. Na stałe zatrudnia 13 osób, ma wielu współpracowników i prowadzi badania zlecone przez podmioty z branży farmaceutycznej, spożywczej, chemicznej i kosmetycznej. Teraz będzie mieć do swojej dyspozycji blisko 830 m kw. powierzchni w Nickel Technology Park Poznań m.in. wysokiej klasy laboratoria analityczne, fizykochemiczne, technologiczne, mikrobiologiczne i biotechnologiczne.

- Pragniemy stać się pierwszym polskim centrum badawczo-rozwojowym, w którym kompleksowo realizowane będą zarówno projekty dużych koncernów z branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej, jak też mniejszych jednostek, które mają innowacyjne pomysły, lecz z uwagi na ograniczenia finansowe nie są w stanie prowadzić własnych działów R&D. Mamy nadzieję, że rozpoczęcie współpracy z NTPP, którego doświadczenia w zakresie wspierania biosektora oraz transferu wiedzy do biznesu są dla nas szczególnie cenne, pozwoli nam w przyszłości na realizację również własnych prac badawczych - twierdzi Anna Krause, prezes spółki PozLab.

Pojawienie się PozLab w NTTP związane jest również z podpisaniem umowę inwestycyjną. Na podstawie jej zapisów NTPP obejmie w poznańskiej spółce farmaceutycznej 10,34 proc. udziałów, a w ciągu kolejnych dwóch lat zwiększy swoje zaangażowanie kapitałowe do 39,2 proc.

- Od kilku lat inicjujemy oraz aktywnie angażujemy się w działania wspierające branżę biotechnologiczną w naszym regionie oraz całym kraju. Tym bardziej cieszymy się z wejścia kapitałowego do spółki PozLab, dla której ze względu na nasze dotychczasowe doświadczenie oraz prowadzone obecnie projekty możemy być wysoce profesjonalnym partnerem w jej dalszym rozwoju - mówi Dagmara Nickel, prezes NTPP oraz Stowarzyszenia BIOREGION Wielkopolska

Przypomnijmy, że Nickel Technology Park Poznań to pierwszy w Polsce niepubliczny park technologiczny, który został wybudowany w 2006 roku na obszarze 33 ha. Aktualnie w funkcjonujących na terenie NTPP firmach pracuje ponad 700 osób, a od roku realizowanych jest w nime szereg projektów wspierających rozwój polskiego i wielkopolskiego biosektora.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro