Reklama

VIII LO: miasto da kurii inny budynek?

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Rada Miasta chce, by miasto przekazało Archidiecezji Poznańskiej inną nieruchomość w zamian za możliwość kontynuowania działalności VIII LO w budynku przy ulicy Głogowskiej. - Takie rozwiązanie jest mało prawdopodobne - mówi prezydent.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Grzegorz Ganowicz z PO zaproponował, by miasto, zamiast wyprowadzać VIII LO z budynku należącego do kurii, przekazało archidiecezji inny budynek. Pomysł został jednogłośnie poparty przez radnych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


- Ja chciałbym, aby to stanowisko dotarło do poznaniaków i do kurii - mówi Ganowicz. Jaki budynek lub nieruchomość miałby zostać przekazany archidiecezji? Tego nie wiadomo.

Dyrektor liceum podkreśla, że to bardzo dobry pomysł. - Zdroworozsądkowo podchodząc do tego problemu miasto z kurią powinno podjąć takie działania - mówi Marek Grefling, dyrektor VIII LO. I tak decydujące zdanie ma kuria. - My się w sprawie VIII LO nie wypowiadamy - mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii. - My rozmawiamy z miastem i prezydentem. To są jedyne rozmowy, które się toczą - dodaje.

- Dzisiaj, biorąc pod uwagę stanowisko kurii, takie rozwiązanie wydaje mi się mało prawdopodobne - tłumaczy Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. - Choć miasto bardzo by chciało, by ósemka pozostała w tej samej lokalizacji.

Rada Miasta myśli o przeniesieniu własności na inny podmiot. W przypadku własności kościelnych sprawa jest jednak bardzo skomplikowana - wymaga bowiem zgody Watykanu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że takiej zgody nie ma i nie będzie.

- Wydawać by się mogło, że powinniśmy dojść do porozumienia, ale tego porozumienia nie ma. Liczę na to, że takie porozumienie będzie - mówi dyrektor szkoły.

Przyszłość VIII LO przy ulicy Głogowskiej wciąż jest niepewna. Kuria domaga się za użytkowanie budynku 6 mln zł odszkodowania i dodatkowo 600 tysięcy złotych czynszu rocznie. Archidiecezja jest właścicielem budynku, na którego użytkowanie nie podpisano umowy z miastem.

Innym rozwiązaniem problemu może być przeniesienie VIII LO do budynku szkoły, która zostanie zlikwidowana. - Kilka propozycji jest rozważanych, ale ta chyba jest najzręczniejsza - mówi Antoni Szczuciński, radny z SLD. - Ta, która będzie najzręczniejsza ze względów komunikacyjnych i najlepsza dla uczniów i nauczycieli pewnie wygra - tłumaczy.

Do końca tygodnia do kurii trafi oficjalne pismo od Rady Miasta w sprawie zamiany budynków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro