Reklama
Reklama

Jarmark Świętojański w tym roku nie na Starym Rynku

Tegoroczny Jarmark Świętojański nie odbędzie się jak w latach ubiegłych na Starym Rynku. Ze względu na zlokalizowaną w pobliżu Strefę Kibica zdecydowano się przenieść wydarzenie do starego koryta Warty.

W tym roku w czerwcu w Poznaniu odbędzie się XXXVII Jarmark Świętojański. Wydarzenie od lat sprawia, że przez ponad tydzień kontrolę nad Starym Rynkiem przejmują kupcy, rzemieślnicy i artyści.

W ubiegłym roku podczas jarmarku promowano przede wszystkim region Wielkopolski - na Starym Rynku wydzielono specjalną Uliczkę Wielkopolską, na której zaprezentowały się wielkopolskie gminy. Każda z nich pokazała z czego najbardziej słynie. Do Poznania przyjechali też wystawcy z Litwy i Łotwy. Łącznie na płycie rynku pojawiło się około 150 stoisk.

Nie zabrakło regionalnych smakołyków, a także występów zespołów muzycznych. Na scenie zaprezentowali się m.in. grupa Muchy, czy Kumka Olik. Można było również oglądać przedstawienia teatrów ulicznych.

W tym roku, ze względu na odbywające się w czerwcu Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Jarmark Świętojański nie będzie się odbywał na Starym Rynku. - Domyślamy się, że podczas EURO 2012 kibice z innych państw, czy miast, którzy przyjadą do Poznania będą kierować się w stronę Starego Miasta - tłumaczy Katarzyna Parysek, odpowiedzialna za projekt Strefy Kibica. - Płyta Starego Rynku jest ograniczona, a organizacja Jarmarku Świętojańskiego dodatkowo zmniejszyłaby tę przestrzeń. Uznaliśmy, że przeniesienie Jarmarku do starego koryta Warty zapewni pewne połączenie pomiędzy Starym Rynkiem i Ostrowem Tumskim, co równocześnie zachęci do zwiedzania miasta - dodaje.

- Na chwilę obecną myślimy, że jest to jednorazowe przeniesienie jarmarku poza Stary Rynek - mówi Lidia Sobańska z CK Zamek, który jarmark organizuje. - Jest to dla nas pewne wyzwanie, pewna zmiana. Jeśli jednak okaże się, że wydarzenie przyjmie się w starym korycie Warty, może rozważymy, by właśnie tam jarmark się odbywał - dodaje.

Program tegorocznego jarmarku nie jest jeszcze znany. - Nie wiemy jeszcze, czy pojawi się na nim scena. Na pewno będą wystawcy - podkreśla Sobańska. Jarmark Świętojański odbędzie się w dniach 16 - 24 czerwca w starym korycie Warty.

Czy to dobry pomysł, by przenieść Jarmark Świętojański do starego koryta Warty?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro