Reklama
Reklama

Mrozy: od 50 lat w Poznaniu nie było tak zimno!

Pierwsza połowa lutego to prawdziwe rekordy temperatur w naszym regionie. W nocy z soboty na niedzielę termometry pokazywały nawet -23,5 stopnia. W połowie miesiąca średnia dobowa temperatura to -13 stopni.

Prawie -13 stopni Celsjusza - tyle wynosiła do 13 lutego średnia dobowa temperatura w tym miesiącu w naszym mieście. Tak niskich temperatur w Poznaniu nie było od 50 lat. W lutym ubiegłego roku termometry pokazywały -18,8 stopnia Celsjusza. Kilka dni temu, w nocy z soboty na niedzielę (11 na 12 lutego), w sąsiedztwie Poznania było -23,5 stopnia. - Najniższą temperaturę odnotowaliśmy konkretnie w okolicach Kórnika - tłumaczy Eugeniusz Szwed, kierownik Biura Prognoz IMGW w Poznaniu.

Tak duże mrozy sprawiły, że Warta jest zamarznięta praktycznie na całej długości. - Pokrywa lodowa, patrząc od górnego odcinka rzeki, ma od 10-15 centymetrów do nawet 45 centymetrów idąc w dół Warty - wyjaśnia Dariusz Krzyżański, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - W zasadzie ta pokrywa się nadal kształtuje.

Mimo to, wchodzenie na zamarzniętą Wartę jest bardzo niebezpieczne. - Woda, czy prąd wody płynie i potrafi w pewnym momencie wybić lód i sprawić, że w konkretnym miejscu lód będzie cienki - zauważa Krzyżański.

Na zmniejszenie się grubości warstwy pokrywy lodowej, nie tylko na Warcie, wpłynie wzrost temperatur, z jakim mamy mieć do czynienia w najbliższych dniach. - Ten okres prawie zbliża się do odwilży. W piątek, czy sobotę w naszym mieście mogą się zdarzyć nawet same opady deszczu. Temperatura w dzień wzrośnie do 1, a nawet 2 stopni powyżej zera - informuje Szwed.

Apelujemy do wszystkich poznaniaków, by nie wchodzili na zamarznięte akweny. Bez względu na to, czy panują ogromne mrozy, czy temperatura zaczyna gwałtownie wzrastać, jest to bardzo niebezpieczne.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
18℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro