Kolejowa: na wysokości znowu bez zabezpieczenia
Co jakiś czas na naszym portalu prezentujemy zdjęcia budowlańców pracujących na wysokości bez zabezpieczenia. Śmiertelne upadki z wysokości nawet 20 metrów, do których dochodziło w Poznaniu w ubiegłym roku, nie dla wszystkich są przestrogą.
W styczniu pokazywaliśmy zdjęcia z ulicy Kolejowej - na jednym z budynków układano tam dachówkę. Pracownicy poruszali się po dachu bez zabezpieczeń.
Do naszej redakcji dotarły kolejne zdjęcia z ulicy Kolejowej. - Ostatnio czytałem na epoznan informację na temat prac na wysokości między innymi na ulicy Kolejowej. Jak widać nic się tam nie zmieniło - pisze do nas Piotrek. Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna, że na dachu zalega śnieg.
Ponownie apelujemy do poznaniaków, by zgłaszali takie przypadki do odpowiednich służb.
- Każdy może zgłosić takie zajście nie tylko do Państwowej Inspekcji Pracy, ale też do Nadzoru Budowlanego, czy do Straży Miejskiej - mówi Jacek Strzyżewski z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. - Można to robić telefonicznie (61 85 99 001), listownie, czy mailowo ([email protected]). Dyżurni inspektorzy po odebraniu zgłoszenia zajmą się sprawą.
Do zgłoszenia można dołączyć materiały zdjęciowe, czy filmowe. - Niestety, ale często ludzie widząc takie zachowanie na budowie, w ogóle nie reagują. A to błąd. Kontrola z naszej strony, czy reakcja służb doprowadzą do poprawienia się warunków na danej budowie. Dzięki temu nie dojdzie tam do tragedii - zauważa Strzyżewski.
Państwowa Inspekcja Pracy reaguje nie tylko w razie wypadków przy pracy, ale też niebezpiecznych sytuacji, takich jak np. ta z ulicy Kolejowej. - Niewielki odsetek takich zgłoszeń pochodzi np. od osób z konkurencyjnych firm i w zasadzie są bezpodstawne. Zawsze jednak takie doniesienie trzeba sprawdzić - kończy.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku do śmiertelnych wypadków spowodowanych upadkiem z wysokości doszło m.in. na budowie Galerii MM w centrum Poznania, a także podczas remontu kamienicy na ulicy Św. Czesława.