Urząd Marszałkowski: mróz spowalnia budowę
W ubiegłym roku rozpoczęły się prace na budowie nowego Urzędu Marszałkowskiego. Do tej pory udało się m.in. wykonać wykop pod część podziemną obiektu. Obecnie, ze względu na mrozy, wykonawca działa wolniej.
Urząd Marszałkowski obecnie mieści się w kilku budynkach na terenie Poznania. Budowa nowej siedziby sprawi, że urzędnicy będą zlokalizowani tylko w jednym miejscu. Ma im to ułatwić pracę, ale przede wszystkim będzie to korzyść dla interesantów, którzy swoją sprawę załatwią w jednym, konkretnym budynku.
Z planów wynika, że nowa siedziba będzie mieć 12 pięter wysokości (10 pięter to biura, dwa piętra - pomieszczenia usługowe) oraz dwie kondygnacje podziemne (parking). Elewacja zewnętrzna w większości będzie składała się ze szkła, co nada budynkowi nowoczesnego wyglądu. Powierzchnia siedziby to 31 000 metrów kwadratowych. W budynku znajdą się dwa patia - jedno otwarte na al. Niepodległości, a drugie na ulicę Kościuszki. Autorem projektu jest Warsztat Architektury Pracownia Autorska.
Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego powstaje na działce, na której mieścił się Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, przy al. Niepodległości, w bliskiej odległości od Hotelu Polonez. To obszar zespołu urbanistyczno-architektonicznego nazwanego Ringiem Stübbena. Wysokość budynków umiejscowionych w Ringu jest niższa od wysokości planowanego budynku, dlatego architekci stworzyli na nowej siedzibie UMWW specyficzną "linię", pozwalającą ocenić wysokość dotychczasowego Ringu.
- Do wystąpienia niskich temperatur prace na budowie przebiegały zgodnie z harmonogramem - zapewnia Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. - Dotychczas wykonano przełożenie podziemnego uzbrojenia terenu kolidującego z wykopem, stalową obudowę wykopu, a także w całości wykonano wykop pod część gmachu - wymienia. - Zainstalowano też system odwodnienia wykopu oraz na znacznej powierzchni ułożono stabilizację gruntu i warstwę chudego betonu pod płytę fundamentową - dodaje.
Ze względu na mrozy prace chwilowo zwolniły. - Mrozy nie pozwalają na utrzymanie normalnego tempa prac z przyczyn technologicznych - tłumaczy Parzyńska-Paschke. - Obecne przerwy w robotach budowlanych nie będą mieć wpływu na termin końcowy oddania gmachu do użytku.
Koszt całej inwestycji to 175 milionów złotych, z czego 165 milionów pochłoną roboty budowlano-montażowe. Termin oddania budynku do użytku to pierwsze półrocze 2014 roku.