Reklama
Reklama

Krzesiny: baza F-16 nie powinna tu powstać?

Baza samolotów F-16 w podpoznańskich Krzesinach nie powinna tu istnieć - wynika z raportu środowiskowego, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" ujawnia, że według raportu, który częściowo został utajniony, baza samolotów F-16 w Krzesinach nigdy nie powinna tu powstać. Powód? Zanim zdecydowano, że właśnie w tym miejscu będą stacjonować myśliwce - było jasne, że okoliczni mieszkańcy będą się domagać odszkodowań za hałas generowany przez samoloty.

"Raport oddziaływania modernizowanego lotniska wojskowego w Poznaniu-Krzesinach na środowisko naturalne" w trakcie realizacji inwestycji przygotowała firma Czyste Powietrze. Wynika z niego, że samoloty tu stacjonujące będą generować hałas wykraczający poza obszar jednostki wojskowej, a co za tym idzie - inwestycja powinna zostać przerwana.

Z raportem zapoznali się ówczesny Minister Obrony - Bronisław Komorowski, a także dowódca Sił Powietrznych - gen. Andrzej Dulęba. Mimo to, baza w Krzesinach powstała. Dlaczego? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Według ekspertów, baza w Krzesinach miała być pewnego rodzaju "zadośćuczynieniem" dla poznańskich wojskowych po przeniesieniu dowództwa wojsk lotniczych z naszego miasta do Warszawy.

Obecnie roszczenia mieszkańców okolic bazy w Krzesinach sięgają blisko 300 milionów złotych. Mieszkańcy żądają odszkodowań za hałas i zanieczyszczenie powietrza przez myśliwce. Według Najwyższej Izby Kontroli MON powinien dokładnie przeanalizować, czy przeniesienie bazy F-16 z Krzesin w inną lokalizację, nie będzie bardziej opłacalne, niż pozostawienie jej na miejscu i zmaganie się z wzrastającymi roszczeniami mieszkańców.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że analiza zostanie przeprowadzona. Kiedy będą znane wyniki? Tego nie wiadomo.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
20.63 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro