Reklama

Poznaniacy zatrzymali ACTA

- Podjąłem decyzję definitywną o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA - oświadczył premier Donald Tusk. Nieoficjalnie mówi się, że wpływ na decyzję premiera miały liczne protesty, w których bardzo aktywni byli poznaniacy.

Poznańscy przeciwnicy kontrowersyjnego porozumienia przeciw piractwu internetowemu ACTA zorganizowali pierwszy duży protest w środę, 25 stycznia na ul. Półwiejskiej. Wzięło w nim udział kilkaset osób. Demonstranci mieli race i transparenty. Wielu z nich założyło słynne maski Guy Fawkes"a, jednego z przywódców tzw. spisku prochowego w XVII-wiecznej Anglii.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Dzień później odbyła się kolejna manifestacja, która zgromadziła ponad dwa tysiące osób. Demonstranci zmienili wtedy trasę marszu bez zgody samorządu lokalnego i policji. Ponadto policjantów zaatakowano kamieniami, obrzucono też siedzibę poznańskiej Platformy Obywatelskiej. Przez kolejne dni przeciwnicy ACTA mobilizowali się w internecie, a Kancelaria Grzybkowski Guzek Jackowski z Poznania, w imieniu "Wolności dla Internetu" wystosowała petycję do Donalda Tuska zarzucając niezgodność ACTA z konstytucją. Kolejny protest odbył się w ostatni czwartek i zgromadził około 400 osób.

Nieoficjalnie mówi się, że m.in. poznańskie protesty, podczas których często padały antyrządowe hasła zmusiły rząd do działania. W piątek premier Donald Tusk zwołał specjalną konferencję prasową w sprawie ACTA. - Podjąłem decyzję o zwieszeniu procesu ratyfikacji ACTA - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk, który przyznał, że konsultacje społeczne były niepełne i potrzebna jest głębsza analiza skutków umowy ACTA. - Są pewne dwuznaczności i musimy być w 100 proc. pewni, czy są bezpieczne dla polskich użytkowników internetu - dodał Tusk.

Premier zapowiedział, że jego współpracownicy przejrzą wszystkie ustawy dotyczące praw autorskich, wolności w internecie, dostępu do informacji, by zmieniać je w kierunku "wolnościowym, proobywatelskim".

Przypomnijmy, że podpisane przez Polskę 26 stycznia 2012 roku porozumienia ACTA zakłada przyjęcie do 1 maja 2013 roku. Procedura ratyfikacji zakłada, że umowę najpierw powinien przyjąć Sejm, następnie prezydent. Natomiast jeśli Unia Europejska nie ratyfikuje ACTA, a zrobi to, co najmniej sześć krajów członkowskich, wtedy porozumienie i tak będzie w nich obowiązywać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro