Reklama

400 osób protestowało przeciw ACTA

fot. KWP w Poznaniu

Tylko godzinę trwał marsz przeciwników kontrowersyjnego porozumienia przeciw piractwu internetowemu ACTA. Na ulicach miasta protestowało około 400 osób, a policja nie musiała interweniować.

Przeciwnicy porozumienia ACTA rozpoczęli swój protest o godzinie 17.00 na pętli tramwajowej Ogrody, z której przy -15 stopni Celsjusza ruszyli ulicami Dąbrowskiego, mostem Teatralnym, Fredry, 27 Grudnia aż na plac Wolności. Początkowo w marszu uczestniczyło około 200 osób, a na Placu Wolności protestowało już 400 osób.

Przez całą drogę demonstrantów eskortowała policja. W porównaniu z ubiegłotygodniową manifestacją przeciw ACTA, marsz przebiegał spokojnie. Uczestnicy skandowali głównie hasła: "Wolna kultura", "Stop cenzurze", "Nie dla ACTA", "Kto nie skacze ten za ACTA", ale pojawiły się również okrzyki antyrządowe. Odpalano również race i petardy hukowe.

Organizatorzy planowali zakończyć protest o godzinie 20.00, ale po dotarciu na Plac Wolności i kilkuminutowych okrzykach manifestacja została rozwiązana. Natomiast specjalny oddział policji jest w pogotowiu, a ulice w centrum patrolują dodatkowe patrole policji.

Przypomnijmy, że była to już trzecia manifestacja przeciwko porozumieniu ACTA w Poznaniu. Pierwsza odbyła się w minionym tygodniu w środę, a kolejna dzień później. Demonstranci zmienili wtedy trasę marszu bez zgody samorządu lokalnego i policji. Ponadto policjantów zaatakowano kamieniami, obrzucono też siedzibę poznańskiej Platformy Obywatelskiej. Po tamtym proteście cztery osoby usłyszały zarzuty usiłowania uszkodzenia ciała policjantów oraz wybicia szyb.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro