Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -3
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1024 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Fontek - legendarny bramkarz Warty

tww/HN
poniedziałek, 30.01.2012 r.
godz. 23.39

W ramach obchodów 100-lecia klubu Warta Poznań prezentujemy sylwetkę legendarnego bramkarza Mariana Fontowicza, który rozegrał w barwach Warty niesamowitą liczbę 578 spotkań.

Marian Fontowicz, zwany pieszczotliwie „Fontkiem”, urodził się w 1907 roku. Został członkiem KS Warta bardzo wcześnie, bo już w wieku 15 lat. Od 1924 roku grał na pozycji bramkarza w pierwszej drużynie klubu, któremu pozostał wierny aż do końca kariery. Kilkadziesiąt razy wystąpił w reprezentacji Poznania i 13 razy w reprezentacji narodowej, z tego 8 razy w oficjalnych meczach.


W 1936 roku był objęty przygotowaniami do udziału w igrzyskach olimpijskich, ale do Berlina ostatecznie nie pojechał przegrywając rywalizację ze swym wielkim konkurentem Spirydonem Albańskim. Przez kibiców Warty był nazywany „Królem przedpola”.

W księdze pamiątkowej na 25-lecie Warty, w rozdziale zatytułowanym „Pół tysiąca razy na straży świątyni Warty”, Fontowicz pisał: Stosunkowo szybki rozwój mojej kariery piłkarskiej zawdzięczam wytrwałemu treningowi, którego nie zaniedbuję po dzień dzisiejszy. Dużo pod tym względem zawdzięczam również trenerowi Warty z okresu 1924/25 - p. Biro, którego wskazówki techniczne i taktyczne stały się fundamentem późniejszych moich sukcesów sportowych. (...) Moja najlepsza forma przypada na lata 1928-1930. W okresie tym, a mianowicie w roku 1929 zdobywamy dla Warty od dawna upragnione Mistrzostwo Ligi, ja zaś debiutuję w reprezentacyjnej drużynie Polski. Były to zawody Polska-Węgry o puchar Europy Środkowej, rozegrane w Poznaniu, a zakończone naszą wygraną w stosunku 5-1. Pamiętam, jak przed meczem jakaś zwolenniczka sportu piłkarskiego podarowała mi niedźwiadka ubranego w koszulkę reprezentacyjną z Orłem Białym na piersiach. Był on długo moim talizmanem.

Rozegrał w barwach Warty niesamowitą liczbę 578 spotkań. Po zakończeniu kariery walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. W czasie walk trafił do niewoli. Wysoce prawdopodobne, że w powrocie na wolność pomógł mu wówczas były kolega z boiska, Fryderyk Scherfke. Fontowicz zmarł w 1988 roku. Został pochowany na cmentarzu Junikowskim w Alei Zasłużonych.
 

Reklama