Reklama

Kuria chce od miasta już 6,5 mln złotych

Przykład nieodpowiedzialnego zachowania | fot. K. Lesińska - MPK Poznań
Przykład nieodpowiedzialnego zachowania | fot. K. Lesińska - MPK Poznań

Już 6,5 mln złotych chce od miasta Archidiecezja Poznańska za bezumowne użytkowanie budynku VIII Liceum Ogólnokształcącego. W poniedziałek ruszył proces w tej sprawie.

Przypomnijmy, że na początku czerwca ubiegłego roku poznański Sąd Apelacyjny zasądził 4,65 mln złotych odszkodowania dla poznańskiej kurii od Skarbu Państwa. To zadośćuczynienie za wywłaszczenie z posesji, na których mieszczą się obecnie VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych przy ulicy Głogowskiej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Początkowo kuria chciała od Skarbu Państwa 32 milionów złotych. Na tyle wyceniła czynsz, jaki mogłaby pobrać za wynajmowanie swoich budynków na rynku biurowym w latach 1997-2007, czyli w okresie, za który według prawa mogła domagać się odszkodowania.

Sąd zdecydował jednak, że kurii nie należy się odszkodowanie za potencjalne zyski z wynajmu budynków. Sędzia kierował się w tym względzie uchwałą Sądu Najwyższego z marca tego roku, zgodnie z którą osoby, które utraciły własność przed 2004 r. (kiedy zmieniły się przepisy), mogą domagać się odszkodowania tylko w granicach szkody rzeczywistej, a nie spodziewanej korzyści.

W sierpniu do Urzędu Miasta trafiły dokumenty w innej sprawie - bezumownego korzystania z budynków należących do kurii. Kuria chciała w nich 6 milionów złotych za wykorzystywanie budynków przez szkoły. Chodzi więc o tzw. czynsz, który naliczany jest od 2007 roku.

Choć pozew w tej sprawie złożono właśnie w sierpniu, dopiero w poniedziałek odbyła się pierwsza rozprawa przed Sądem Okręgowym. Okazało się na niej, że Archidiecezja chce nie 6 milionów złotych za zaległy czynsz, a już 6,5 mln zł. Dlaczego? Od sierpnia minęło już blisko pół roku - a to dodatkowe straty. Do ugody nie doszło. Przed nami kolejne rozprawy w sprawie czynszu.

Już w sierpniu, w rozmowie z nami ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu zapewniał, że Archidiecezja nie chce usunąć VIII LO z budynku przy ulicy Głogowskiej. Zdaniem Archidiecezji próby podjęcia rozmów z miastem odbyły się już w 2007 roku. - Mimo to, na przestrzeni ostatnich ośmiu miesięcy miasto nie wykazało żadnej inicjatywy wskazującej na wolę dalszego prowadzenia rozmów w tej sprawie - informował wówczas Szczepaniak.

Na co mogą zostać przekazane pieniądze z zaległego czynszu? Na działalność Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Pieniądze mają pozwolić m.in. na założenie przytuliska dla bezdomnych w Poznaniu, przeniesienie istniejącego domu dziecka do innego obiektu i jego powiększenie, a także na modernizację ośrodka wypoczynkowego dla rodzin najuboższych w Zaniemyślu. Dodatkowe kwoty wspomogą też statutową działalność Caritasu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro