Reklama
Reklama

Kolejna manifestacja: protestowano nie tylko przeciwko ACTA

Ponad dwa tysiące poznaniaków wzięło udział w czwartkowej manifestacji przeciwko ACTA. Wśród protestujących nie zabrakło kibiców, zwolenników koncesji dla TV TRWAM i transparentów w sprawie Smoleńska.

Manifestacja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 17.00 pod poznańskim ratuszem. Zebrani przeszli ulicą Ignacego Paderewskiego na plac Wolności. Uczestnicy przynieśli ze sobą transparenty. W zdecydowanej większości protestowano przeciwko ACTA. W tłumie jednak nie zabrakło także innych wątków. Kibice skandowali "Donald matole, Twój rząd obalą kibole" i "gdzie są czołgi". Byli członkowie klubu Gazety Polskiej żądający koncesji cyfrowej dla Telewizji TRWAM. Pojawiły się także transparenty porównujące milczenie rządu w sprawie ACTA z milczeniem w sprawie Smoleńska. Manifestacja przerodziła się w protest przeciwko obecnemu rządowi.

Manifestacja przebiegała spokojnie, do momentu, gdyniespodziewanie część demonstrantów ruszyła w kierunku siedziby Platformy Obywatelskiej na ulicy Zwierzynieckiej. Odpalono race i petardy. Uczestnicy manifestacji obrzucili policję kamieniami pod poznańskim biurem Platformy Obywatelskiej. Demonstranci zamierzali wejść do środka. Szczelny kordon policji zagrodził im drogę. Niektórzy uczestnicy robili sobie zdjęcia z policją.

Policja informuje o kilku osobach zatrzymanych. Na razie nie wiadomo nic o rannych. Osoby zatrzymane to chuligani z Dębca. Wśród nich jest jedna osoba notowana wcześniej za rozboje. Od uczestników manifestacji otrzymujemy informacje o kilku wyrwanych lusterkach samochodowych z pojazdów zaparkowanych wzdłuż trasy przemarszu.

Dzisiejsza manifestacja to sprzeciw wobec umowy ACTA, czyli umowy o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi. Wiele paragrafów umowy dotyczy ochrony własności intelektualnej w internecie. Według przeciwników, dokument ten toruje drogę ograniczeniu wolności w internecie. Pomimo fali protestów przelewającej się od kilku dni przez cały kraj, w czwartek rano czasu polskiego, w Tokyo ambasador naszego kraju podpisał sporną umowę.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
18℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro