Reklama
Reklama

Poznań Główny: dlaczego tylko dwa elementy dachu?

Na budowie nowego dworca Poznań Główny nie pojawiają się kolejne elementy ażurowej konstrukcji dachu obiektu. - Mieliśmy to w planach - zapewnia inwestor.

W nocy z 16 na 17 stycznia, a więc tydzień temu na budowie nowego dworca Poznań Główny zaczęto montaż ażurowej konstrukcji dachu. Zakładano, że uda się zamontować 3 elementy, ostatecznie poprzestano na dwóch. Minął tydzień, a na budynku elementów nie przybywa.

- Zaczynając montaż dachu tydzień temu doskonale wiedzieliśmy, że kolejne elementy pojawią się nie następnego dnia, czy kilka dni później - mówi Przemysław Terlecki. - Można powiedzieć, że była to wielka próba generalna montowania dachu. To skomplikowana operacja, w której uczestniczą aż trzy firmy. Trzeba było sprawdzić jak będzie przebiegać montaż, jak działają dźwigi itp. - wyjaśnia.

Obecnie trwają przygotowania do montażu kolejnych elementów. - Jeden z wykonawców jest w trakcie przygotowywania betonowych elementów, na których będzie się wspierać konstrukcja dachu. Zakończenie prac przy elementach betonowych pozwoli później na sprawniejsze montowanie dachu. Ażurowych części będzie aż 61, z czego mniej więcej połowa nad samym dworcem.

Już w najbliższych dniach prace widoczne gołym okiem mają przyspieszyć. - Przygotowania miały trwać około tydzień, w związku z tym w najbliższych dniach powinno się rozpocząć montowanie kolejnych elementów dachu. Tym razem bez tak długich przerw.

Próbę generalną przy dachu miała też firma, które będzie się zajmować wypełnianiem konstrukcji szkłem. - Przedstawiciele tej firmy pojawili się na budowie tydzień temu i również sprawdzali w jaki sposób będzie przebiegać montaż szyb w konstrukcji dachu. To oczywiste, że przy każdym projekcie, a ten jest skomplikowany, każdy chce dokładnie upewnić się jak najlepiej wykonać swoją pracę - zapewnia Terlecki.

Ażurowa konstrukcja dachu, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ma być gotowa w lutym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro