Reklama

Park Kasprowicza: samochodem 50 km/h

Nie tylko upoważnione pojazdy poruszają się po alejkach parku Kasprowicza na poznańskim Łazarzu. Można tu również zobaczyć prywatne auta jeżdżące z prędkością nawet 50 km/h.

Samochód na parkowej alejce? W parku Kasprowicza wszystko jest możliwe. Zarząd Zieleni Miejskiej z piratami walczy, a ci i tak rozjeżdżają tu trawniki i krzewy.

- Takie sceny są na porządku dziennym -
pisze Grzegorz Kupczyk. - Samochody przemierzają alejki parku często z szybkością 50 km/h i to nie tylko prywatni kierowcy, ale także osoby związane z halą ARENA, służby porządkowe czy nawet policja - dodaje.

- Nie możemy powiedzieć, że nie mamy z tym problemu - mówi Małgorzata Sobieszczyk, kierownik Oddziału Nadzoru nad Zielenią Parkową Zarządu Zieleni Miejskiej. - Oczywiście w wyznaczonych miejscach w parku mogą się pojawiać samochody związane z działalnością Areny, czy POSiRu, czasem pojawiają się tutaj również samochody firm, które na nasze zlecenie dbają w parku o porządek. Służby takie jak straż miejska, czy policja i pogotowie również mogą wjeżdżać na teren parku w określonych sytuacjach. Niestety, ale poza tymi pojazdami po alejkach jeżdżą też prywatne auta i rozjeżdżają nam trawniki.

Samochody, które są upoważnione do poruszania się po parku mają specjalnie kluczyki do "składania" pachołków blokujących przejazd w danym miejscu. - Niestety, ale często zdarza się, że zamiast wyjść z samochodu i położyć pachołek po prostu omijają go jadąc bokiem, po trawniku i krzewach. My wysyłamy w tej sprawie zawiadomienia do służb, bo nie możemy samodzielnie wystawiać mandatów. Niestety ale strażnicy miejscy mają ograniczoną liczbę patroli i nie zawsze mogą interweniować.

ZZM apeluje więc do mieszkańców okolicy parku Kasprowicza, by widząc podejrzany samochód wjeżdżający na parkowe alejki - przyjrzeli się numerom rejestracyjnym i ewentualnie powiadomili służby. - Może się okazać, że jest to samochód upoważniony. Z drugiej jednak strony, są tacy kierowcy, którzy bez upoważnienia regularnie jeżdżą alejkami. Interwencje mieszkańców i nasze mogą pomóc ograniczyć ten problem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro