Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -5
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1016 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1021 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Pałac w Zakrzewie na sprzedaż?

red
wtorek, 24.01.2012 r.
godz. 00.07

Jeden z najpiękniejszych pałaców neorenesansowych w Wielkopolsce został wystawiony na sprzedaż. Ogłoszenie pojawiło się 12 stycznia w ofercie jednego z wrocławskich biur nieruchomości, po naszym artykule - ogłoszenie wycofano.

Pałac w Zakrzewie wybudowano w drugiej połowie XIX wieku. Hrabia Albin Belina Węsierski (właściciel Zakrzewa) wraz z budowniczym gnieźnieńskim Ludwikiem Ballenstaedtem wyjechali na wystawę do Paryża i po powrocie na miejscu starego dworu wybudowali obecny pałac, wzorowany na francuskich, renesansowych budynkach. Środkowa bryła obiektu ozdobiona jest jońskimi kolumnami zwieńczonymi panopliami. Nad oknem w dachu znajduje się kartusz z herbem belina a w balustradzie balkonu pierwszego piętra korona hrabiowska. Za pałacem rozciąga się piękny, 16-hektarowy park krajobrazowy ze stawem w środkowej części oraz strumykiem. W 1990 zrujnowany obiekt przejął Wielkopolski Bank Kredytowy SA. Prace postępowały szybko i już w czerwcu 1991 r. otwarto tu centrum szkoleniowe. W 1992 r. za staranną renowację zabytku przyznano złoty medal ministra kultury i sztuki. Obecnie właścicielem pałacu jest BZ WBK, a w zamku odbywają się szkolenia pracowników oraz spotkania przedstawicieli biznesu i polityki z kraju i zagranicy. Do znanych osobistości, które tu gościły, należą: Margaret Thatcher i Mary Robinson – prezydent Irlandii. Kompleks obiektów obejmuje pałac (1646,4 m2), oficynę (568,97 m2), wozownię (368,8m2) i garaż (460,8m2). Wszystkie obiekty są w dobrym stanie, w pałacu działa centrum konferencyjno-szkoleniowe.

Ogłoszenie o sprzedaży obiektu pojawiło się 12 stycznia w ofercie jednego z wrocławskich biur nieruchomości. Za zabytkowy budynek oczekiwano kwoty 30 mln złotych. Po naszej publikacji (wieczorem 23 stycznia) o sprzedaży pałacu, ogłoszenie zostało wycofane. W rozmowie z przedstawicielami BZ WBK dowiedzieliśmy się, że bank szuka nabywcy dla pałacu od 5 lat.