Reklama

Poznań: blisko połowa budek handlowych nielegalna

38 z 81 budek handlowych i gastronomicznych skontrolowanych w latach 2010-2011 w Poznaniu przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego to samowola budowlana. 13 z nich już udało się usunąć.

Budki z kebabem, czy kurczakami z rożna, niewielkie kioski z artykułami spożywczymi - można je zobaczyć w każdym dużym mieście. Nie tylko nie wyglądają estetycznie na tle coraz bardziej nowoczesnych budynków, ale też w wielu przypadkach są... nielegalne.

- W latach 2010-2011 sprawdziliśmy legalność 81 niewielkich obiektów handlowych i gastronomicznych. Wyniki naszych kontroli są negatywne. 38 pawilonów lub kiosków okazało się bowiem samowolami budowlanymi - mówi Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wynika z tego, że blisko połowa kontrolowanych obiektów stoi na terenie naszego miasta nielegalnie.

- W wyniku prowadzonych przez nas postępowań do tej pory zostało rozebranych lub usuniętych 13 samowolnie postawionych pawilonów i kiosków. W przypadku pozostałych, ujawnionych w toku kontroli, samowoli budowlanych toczą się postępowania administracyjne, które w wielu przypadkach zakończą się kolejnymi nakazami rozbiórki - zauważa Łukaszewski.

Tylko 37% skontrolowanych obiektów powstało zgodnie z obowiązującym prawem. - Nie tylko pawilony i kioski, ale także nie będące obiektami budowlanymi przyczepy samochodowe i stragany - stanowią w Poznaniu spory problem. I to problem nie tylko natury prawnej, ale przede wszystkim problem związany z bałaganem w przestrzeni.

Łukaszewski zapewnia, że kontrole wciąż będą prowadzone. Zwraca też uwagę na fakt, że niestety przepisy prawa nie ułatwiają nadzorowi budowlanemu walki z samowolą. - Mam jednak nadzieję, że propozycje zmian prawa, które i w tej materii zgłaszaliśmy pozwolą kiedyś ten stan zmienić - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro