Reklama
Reklama

Poznań Główny: pierwsze elementy dachu już są

W nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczął się montaż stalowego dachu na charakterystycznym holu nowego dworca. Choć inwestor ogłasza, że jest na półmetku prac, tylko mniej niż połowa pokazywanego na wizualizacjach budynku w kształcie tuby będzie gotowa na Euro 2012.

Na jakim etapie jest budowa? - Jeśli chodzi o dworzec, zdecydowanie półmetek - mówi dla WTK Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit, inwestora obiektu. - Mamy docelowe dwa piętra dworca. Kończymy antresolę. Na to wszystko trzeba położyć dach - dodaje.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


- Styczeń i luty to będzie właśnie budowa dachu, a później przejdziemy już do wnętrza -
mówi Piotr Kryszak z PKP Nieruchomości, który zapewnia, że przeznaczoną dla pasażerów część holu uda się skończyć na Euro 2012. - Cały czas zakładamy, że zdążymy. I trzymamy się harmonogramu - wyjaśnia.

Dach z wielkich, stalowych prefabrykatów został już przywieziony ciężarówkami na plac budowy i czeka na montaż. Pierwsze jego fragmenty zostały wciągnięte na żelbetonową konstrukcję w nocy z poniedziałku na wtorek. - I tutaj mamy nie duży kłopot - ale duże wyzwanie - mówi Terlecki. - To jest najtrudniejszy technologicznie proces, najbardziej żmudny. Postawienie, zbudowanie dachu, w którym musimy połączyć stal ze szkłem - dodaje.

Jak wyjaśnia rzecznik TriGranit, obecne lekkie mrozy i opady śniegu nie stanową jeszcze zagrożenia dla tempa prac. Kiedy jednak robotnicy przejdą do montażu dachowych przeszkleń, będą potrzebowali okresu 10 dni bez ciągłych opadów.

- Równolegle budujemy schody z peronów na dworzec, windy, prace instalatorskie, wykończeniowe i również fundamenty pod przyszły dworzec autobusowy PKS i pod galerię handlową - relacjonuje Przemysław Terlecki.

I właśnie nad widocznymi już dziś wzdłuż Mostu Dworcowego fundamentami powstanie większa część charakterystycznej "tuby" nowego dworca. Ma być gotowa we wrześniu przyszłego roku i poza dworcem autobusowym, pomieści powierzchnie komercyjne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
12.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro