Rataje: będą spalać gaz, będzie płomień-gigant

Pół roku temu do naszej redakcji dotarło zdjęcie od zaniepokojonego mieszkańca Rataj, który zaobserwował widoczny w oddali gigantyczny płomień unoszący się nad ziemią za autostradą A2. Od czwartku znowu będzie można go zobaczyć.

W sierpniu ubiegłego roku Piotr Jankowski, mieszkaniec Rataj, przysłał nam zdjęcie gigantycznego płomienia, który można było zaobserwować w oddali za autostradą A2. - Widać go z odległości kilkunastu kilometrów - zapewniał.

Nie był to pożar, a efekt próbnego spalania gazu prowadzonego przez Energię Zachód. Gaz pochodził z odwiertu wykonanego w Gowarzewie. Próby trwały kilka tygodni i tyle czasu można było obserwować gigantyczny płomień.

Od czwartku mieszkańcy górnego tarasu Rataj ponownie będą mogli zobaczyć płomień. Będzie lepiej widoczny! - Prowadzimy akcję informacyjną jeszcze przed rozpoczęciem próbnego spalania - wyjaśnia Energia Zachód. - Chcemy już teraz powiadomić mieszkańców, że płomień będzie widoczny w najbliższych dniach, by się nie niepokoili - dodaje.

Tym razem próby będą się odbywać bliżej Poznania, bo przy węźle autostradowym Krzesiny. - Spalanie będzie się odbywać w odwiercie Krzesinki. Szacunki wskazują, że w tym złożu może być nawet ponad 500 milionów metrów sześciennych gazu.

Aby przeprowadzić próby w Krzesinkach stanął tu ponad 20-metrowy komin, z którego wydobywał się będzie ogień. - Wysokość płomienia może osiągnąć od dwóch do czterech metrów. Próby mają potrwać około siedmiu dni i mają się rozpocząć w czwartek w godzinach popołudniowych.

Inwestor zapewnia, że spalanie jest bezpieczne dla ludzi i środowiska. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat spalania - możesz zadzwonić na specjalną infolinię - 661 899 366 (9.00 - 18.00 poniedziałek - piątek) lub wysłać maila na [email protected]

Zrób zdjęcie płomienia i przyślij je na [email protected]!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro