Reklama

Muzeum Broni Pancernej zwiedzisz wirtualnie

fot. Karol Cichoński - archiwum
fot. Karol Cichoński - archiwum

Od środy poznańskie Muzeum Broni Pancernej można zwiedzać nie tylko idąc do siedziby muzeum, ale też za pomocą komputera - siedząc we własnym domu. Właśnie uruchomiono wirtualną wycieczką po muzeum.

Czołgi, opancerzone samochody rozpoznawcze, działa samobieżne wykorzystywane na przestrzeni lat przez Wojsko Polskie można zobaczyć w poznańskim Muzeum Broni Pancernej. Sprzęt pancerny zgromadzony w muzeum to jeden z największych takich zbiorów w naszym kraju. Wiele egzemplarzy to unikaty w skali Polski i jedne z niewielu ocalałych modeli na świecie.

Do niedawna, by zobaczyć zbiory trzeba było wybrać się do muzeum. A to wcale nie jest proste. W tym celu trzeba było zebrać kilka osób (wycieczki dla grup zorganizowanych) umówić się z kustoszem. Gdy już jednak znaleźliśmy się na miejscu - mogliśmy podziwiać dziesiątki niezwykłych pojazdów.

Od środy do Muzeum Broni Pancernej zajrzeć może każdy i to o dowolnej porze. Właśnie uruchomiono wirtualną wycieczkę po obiekcie - tutaj. 13 panoram przygotował Michał Kuciel, miłośników gry komputerowej "World of Tanks" i czołgów. Na zdjęciach zobaczymy nie tylko muzealne sale, ale też pojazdy znajdujące się w zbiorach i jedyne na świecie działo samobieżne StuG IV. Do StuG-a można też zajrzeć!

Przypomnijmy, że poznańskie Muzeum Broni Pancernej słynie z odnawiania militarnych pojazdów. Kilka lat temu StuG-a wyciągnięto z rzeki Rgilewki w Grzegorzewie. Odtworzono go z użyciem oryginalnych części. W sierpniu 2011 z mułów rzecznych wydobyto natomiast niemiecki ciągnik z czasów II WŚ - Sd.Kfz 6. Pod koniec sierpnia specjaliści z MBP uruchomili czołg Sherman Firefly. Prace nad jego ożywieniem trwały 4 miesiące.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro