Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Paderewski wjechał do Poznania

j/KaT
poniedziałek, 26.12.2011 r.
godz. 17.24

Inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu rozpoczęły się w poniedziałek obchody 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W przeddzień Powstania Wielkopolskiego, 26 grudnia 1918 r., znany polski pianista i polityk Ignacy Jan Paderewski przyjechał z krótką wizytą do Poznania. Wywołał tym wśród polskiej społeczności w mieście wielkie poruszenie. Mistrza uroczyście przywitano na dworcu. Następnie zorganizowano na jego cześć bankiet w Hotelu Bazar. Tam, z balkonu, przemówił do poznaniaków.

Przeciw obecności Paderewskiego w Poznaniu głośno protestowały władze i społeczność niemiecka. W reakcji Niemcy zorganizowali następnego dnia wojskowy przemarsz przez miasto. Polskojęzyczni poznaniacy, pragnący przyłączenia się do formalnie niepodległej od 11 listopada Polski, odpowiedzieli czynem zbrojnym.

93 lata później pociąg z Paderewskim na pokładzie również pojawił się w Poznaniu, na Dworcu Letnim. Był to parowóz z zabytkowymi wagonami. W postać Paderewskiego wcielił się Edmund Dudziński. W inscenizacji wzięli udział również zespół muzyczny oraz zespół pieśni i tańca.

Właściwe obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się we wtorek.

Reklama