Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1018 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Linia kolejowa do Wągrowca otwarta

mk
piątek, 9.12.2011 r.
godz. 19.30

Po pół roku przerwy szynobusy wracają na wyremontowaną linię kolejową z Poznania do Wągrowca. Dzięki modernizacji, czas przejazdu między dwoma miastami skróci się o 20 minut.

Modernizacja 50-kilometrowej linii kolejowej do Wągrowca pochłonęła 150 mln zł, z czego 90 mln wyłożyła Unia Europejska. Wraz z torowiskiem, remont przeszły również przystanki i perony. Jego przeprowadzenie nie mogło dłużej czekać, ponieważ tory były już w bardzo złym stanie technicznym i pociągi musiały na nich zwalniać miejscami do 20 km/h.

Przed rozpoczęciem modernizacji pociągi z dworca Poznań Główny do Wągrowca jechały średnio 104 min. W rozkładzie jazdy na 2011/2012 podróż ta skróci się średnio o 21 min. a po wykonaniu całego zakresu prac o 30 min. Stanie się tak, gdy zostanie uruchomione skomputeryzowane Lokalne Centrum Sterowania ruchu pociągów.

Pomimo krótkiego dystansu, jaki dzieli oba miasta, pociągi na jego pokonanie wciąż będą potrzebowały około godziny. Na niektórych przejazdach kolejowych będą musiały zwalniać do 20 km/h. Ma to służyć bezpieczeństwu, ponieważ kierowcy przez ostatnie pół roku mogli się odzwyczaić od widoku pociągów na częstych przejazdach kolejowych na tej trasie.

Z Poznania do Wągrowca będą wozić pasażerów szynobusy Kolei Wielkopolskich, wyjeżdżające z zabytkowego Dworca Letniego (peronu 4b). Chociaż pierwszy z nich pokona trasę już w piątek, regularne połączenia zostały wpisane dopiero w nowym rozkładzie jazdy, ważnym od niedzieli.

Reklama