Reklama

Czy zostaną nam tylko Termy Maltańskie?

Jerzy Juszczyński z Polskiego Klubu Ekologicznego w liście otwartym do Sławomira Hinca, pyta o los poznańskich kąpielisk. Zarzuca urzędnikom, że inwestując olbrzymie pieniądze w termy, zapominają o kąpieliskach nad jeziorami.

List otwarty do Pana prezydenta Sławomira Hinca

Od fachowości i rzetelności kierownictwa i pracowników POSIR-u zależy zdrowie i bezpieczeństwo korzystających z miejskich kąpielisk. To są sprawy oczywiste. W związku z faktami wystąpienia sinic , bakterii kałowych i co za tym idzie zamykaniem poznańskich kąpielisk w prasie ukazały się wypowiedzi pana dyrektora Ryszarda Żukowskiego i głównego specjalisty pana Mariusza Wiśniewskiego .
Prosiłbym o wyjaśnienie jak my , poznaniacy mamy rozumieć te wypowiedzi , czy możemy mieć zaufanie i czy bez obaw będziemy mogli korzystać z kąpielisk?

Czy w przyszłym roku poznaniacy będą się mogli kąpać w jeziorach Strzeszyńskim, Kierskim, Rusałce, Malcie? A może będzie to zakazane i pozostaną tylko Termy Maltańskie?

Oto wydarzenia na kąpieliskach administrowanych przez PISIR w 2011 roku.
Jezioro Strzeszyńskie: od pierwszego lipca sinice, kąpielisko czasowo zamknięte, do września przeźroczystość wody nie przekroczyła 2 metrów. Bakterie grupy coli i enterokoki na dopływie( rów Złotnicki i w jeziorze)
Rusałka: przeźroczystość w granicach metra, pod koniec sierpnia bakterie kałowe, kąpielisko zamknięte.
Jezioro Kierskie: koniec sierpnia bakterie kałowe, kąpielisko zamknięte.
Malta: kąpiel tylko dla mało wymagających

Wszystkie akweny miały w sezonie kąpielowym małą przeźroczystość wody. Sinice i bakterie kałowe stwierdzono w czasie badań.

Panie prezydencie,
Pierwsze pytanie "jak często POSIR zlecał badanie bakteriologiczne wód na kąpieliskach ?
Na jeziorze Strzeszyńskim sinice pojawiły się 1 lipca. Telefonicznie informowałem pana Mariana Wiśniewskiego gł.specjalistę POSIR o katastrofalnym zakwicie i spadku przeźroczystości wody 8 lipca. Pracownicy POSIR przez kolejny tydzień nie uczynili nic !! Korzystający z jeziora kąpali się w wodzie pełnej sinic, a zapewne i bakterii kałowych aż do 18 lipca gdy sanepid zamknął kąpielisko. Jak to możliwe że mimo moich informacji odpowiedzialni za kąpielisko nic nie zauważyli ?
Proszę także o wyjaśnienie jak to możliwe by 14 lipca jak twierdzi dyr. R.Żukowski badania wody nie wykazały nic niepokojącego ? W świetle faktów, jaka jest wiarygodność tych badań ? ( GW 19.07.2011) Kolejna kwestia , kto delikatnie mówiąc rozmija się z prawdą, czy dyr R.Żukowski gdy mówi że zawiadamiał Sanepid 15 i 18 lipca czy pani C.Staszewska z Sanepidu która tym twierdzeniom zaprzecza ? (GW 19.07.2011) W kolejnej wypowiedzi (Rybkami w sinice GW 21 lipca 2011) znajdujemy wypowiedź dyr. R.Żukowskiego że "Jeśli ja miałbym wygłosić swoja opinię, to nie wykluczam, że kąpiący się plażowicze nasiusiali do wody.."

Natomiast prawdziwą przyczyną zakwitu sinic są oczywiście ścieki zawierające biogeny, wpływające od lat do jeziora Rowem Złotnickim, na co wskazują wyniki badań naukowców z Zakładu Ochrony Wód UAM i wyniki badań WIOŚ ("Jezioro Strzeszyńskie: "Woda jest w nim, coraz gorsza " GW 25.07.2011). Jaka jest wiedza fachowa pana dyrektora jeśli wykazuje się taką ignorancją w sprawach za które odpowiada, myląc basen 25 metrowy z ponad 34 hektarowym jeziorem.? Pan Mariusz Wiśniewski także myli się twierdząc że zooplankton eliminuje sinice. .Niestety jest to nieprawda, zooplankton nie jest skory do odżywiania się tymi bakteriami.(GW 21.07.2011 Rybkami w sinice )

Kwestia kolejna , pracownicy POSIR zobowiązani są do obserwowania wody , ale jak mieli to robić gdy ratownicy otrzymali krążki Secciego ( białe krążki o średnicy 30 cm) do pomiaru przeźroczystości dopiero na początku sierpnia ? Jakie działania podjął POSIR by ustalić źródło dopływu bakterii kałowych ? Jakie instytucje i laboratoria brały udział w poszukiwaniach przyczyn skażenia kąpielisk ? Czy takie poszukiwanie w ogóle były ?

Panie prezydencie
Czy dyrekcja POSIR ma świadomość iż Wydział Ochrony Środowiska u.m Poznania w dniu 08.01.2008 wydał decyzję wodnoprawną zezwalającą na wprowadzanie ścieków deszczowych do rowu Złotnickiego który wpływa do jeziora Strzeszyńskiego w odległości ok 400 m.od kąpieliska ? .Ustawa Prawo Wodne w Art 39 1.3.e cyt" zabrania się wprowadzania ścieków w odległości mniejszej niż 1 kilometr od granic kąpielisk oraz plaż publicznych. Argumentacja że wydano pozwolenie na odprowadzanie ścieków do Rowu Złotnickiego a nie do jeziora, jest kuriozalna bowiem ten Rów to zwykły rów melioracyjny (WA 11) odbierający poprzez sieć drenarską wody z okolicznych pól które płyną do jeziora. Czas przepływu poniżej jednej godziny ! (rów ma długość ok 2 km) . Czy nie został dodatkowo złamany art.39 1.2.d Prawa Wodnego cyt" Zabrania się wprowadzania ścieków do jezior oraz do ich dopływów, jeżeli czas dopływu ścieków do jeziora byłby krótszy niż 24 godziny" ?

Podobną decyzję wydało Starostwo Powiatowe w dniu 09.06.2006. Czy dyrekcja POSIRU ma wiedzę o tym fakcie ?
Jeśli tak to czy podjęło jakieś działania ? Art.136 Prawa wodnego daje możliwość cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia wodnoprawnego, a nie ulega wątpliwości że został naruszony Art. 31. Prawa wodnego
2. Korzystanie z wód nie może powodować pogorszenia stanu wód i ekosystemów od nich zależnych, w szczególności ustaleń planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, a także marnotrawstwa wody, marnotrawstwa energii wody,
ani wyrządzać szkód.

Panie prezydencie
W artykule "Ratujmy Strzeszynek" GW 5-6.listopada .2011 pani prof.Elżbieta Szeląg-Wasielewska stwierdza
cyt’ Raczej nie spodziewajmy się poprawy w przyszłym roku. A jeśli instytucje odpowiedzialne za stan jeziora dalej nic nie będą robić, woda tak zmętnieje od glonów i sinic, że w ogóle nie da się w niej kapać "
Czy obecne władze Poznania będą "grabarzami" miejskich kąpielisk, w szczególności kąpieliska na jeziorze Strzeszyńskim, które to jezioro jeszcze kilka lat temu miało przeźroczystość 10 metrów !? I uważane było za najczystsze w Poznaniu i jedno z najczystszych w Wielkopolsce !?

Dzisiaj wszystko na to wskazuje.
Z poważaniem
Jerzy Juszczyński
Polski Klub Ekologiczny Okręg Wielkopolski

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega. W 11 powiatach naszego regionu!
17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
8.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro