Reklama
Reklama

Zlikwidowano nadajnik GSM na os. Kosmonautów

W tym tygodniu zdemontowano nadajnik telefonii komórkowej na jednym z bloków na Winogradach. Przeciwko instalacji protestowali mieszkańcy osiedla, którzy pół roku temu przegłosowali jej usunięcie w referendum.

W październiku ubiegłego roku Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady zamontowała na dachu bloku nadajnik GSM bez zgody mieszkających w nim lokatorów, co spotkało się z ich szerokim protestem. W końcu lokatorzy zorganizowali referendum w sprawie anteny. 130 ze 160 osób opowiedziało się przeciwko obecności nadajnika na ich budynku.

- W kwietniu Spółdzielnia dawała sobie dwa miesiące na rozwiązanie tej sprawy - wspomina monitorujący sprawę Tomasz Wojewoda, autor prezentowanych zdjęć. - Trwało to jednak sześć miesięcy z korzyścią dla mieszkańców bloku. W środę i czwartek specjalna firma przystąpiła do demontażu nadajników GSM z dachu bloku nr 13 na osiedlu Kosmonautów, co bardzo ucieszyło protestujących wcześniej mieszkańców - dodaje.

Mieszkańcy obawiali się sąsiedztwa nadajników GSM ze względu na ew. zagrożenie dla zdrowia. Jednak jak wyjaśnia Krzysztof Jurga w liście przesłanym do redakcji "chciałbym zaznaczyć, że dla anten GSM natężenie pola od tej anteny w budynku, na którym jest ona zamontowana jest minimalna ponieważ antena ta ma promieniować do przodu, a nie na dół. Jedyne niebezpieczeństwo wynikające z takiej anteny to stanięcie zaraz przed anteną, kiedy jest ona włączona lub jej uszkodzenie sprzętowe, które powoduje takie same zagrożenia jak uszkodzenie sprzętowe mikrofalówki lub telewizora przyłączonych do sieci energetycznej".

Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady przyznała w kwietniu tego roku, że montaż urządzenia bez wcześniejszej konsultacji z mieszkańcami to był błąd, za który jednak ponosi winę administracja osiedla.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami intensywne opady deszczu, a nawet burze
19℃
11℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro