Tak ma wyglądać Półwiejska 2
Już niedługo róg Półwiejskiej i Krysiewicza przestanie straszyć niezagospodarowaną działką. Jako pierwsi pokazujemy dziś ostateczny projekt centrum handlowo-biurowego, zaakceptowany przez Miejską Konserwator Zabytków. Budynek będzie specjalnie obniżony na prośbę sąsiadów.
Nowy budynek na rogu ulic Półwiejskiej i Krysiewicza będzie nosił nazwę "Półwiejska 2". W jego piwnicy i na dwóch pierwszych kondygnacjach naziemnych znajdą się sklepy. Każdy z ośmiu lokali będzie miał wejście bezpośrednio z ulicy Półwiejskiej i niezależne klatki schodowe czy windy. Nad częścią handlową budynku powstanie dwukondygnacyjny parking dla około 100 samochodów, na który wjeżdżać będzie się od wyżej położonej ulicy Krysiewicza. Ostatnie dwa piętra zajmą biura klasy A, do których będzie się wchodzić od strony ulicy Krysiewicza.
Budowa może ruszyć już w przyszłym roku. - Rozpoczęcie budowy nastąpi w terminie do pół roku po otrzymaniu prawomocnego pozwolenia na budowę - informuje Agata Ryś z Deptak Projekt sp. z o.o. - Rozpoczęcie budowy obiektu planowane jest na II kwartał 2012, otwarcie na IV kwartał 2013 - dodaje.
Nowa koncepcja Półwiejskiej 2 jest dziełem renomowanej pracowni architektonicznej RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Jak informuje inwestor, prezentowany dziś na epoznan.pl projekt uzyskał już aprobatę Miejskiej Konserwator Zabytków. Aby uniknąć protestów, jego gabaryty były też konsultowane z mieszkańcami okolicznych budynków. - Ostateczny kształt projektu uwzględnia szereg wniosków zgłaszanych przez mieszkańców i jest w pełni zgodny z prawomocną decyzją o warunkach zabudowy - wyjaśnia Agata Ryś.
- Spotkanie z inwestorem odbyło się wiosną. Mieszkańcy postulowali m.in. obniżenie budynku o jedną kondygnację i rezygnację z dodatkowych kondygnacji podziemnych - potwierdza Andrzej Rataj z Rady Osiedla Stare Miasto. - Jeśli postulaty zostały uwzględnione i wreszcie zakończy się spór, to bardzo dobrze - dodaje.
Po spełnieniu postulatów mieszkańców, budynek na wizualizacjach jest nawet nieco niższy od sąsiednich kamienic, odbiegając tym samym od historycznej linii zabudowy śródmieścia. Po latach skutecznego oprotestowywania inwestycji przez sąsiadów, które zakończyło się wycofaniem się poprzedniego inwestora, spółka Deptal Projekt zdecydowała na daleko idący kompromis z mieszkańcami.
Porównując ostateczny projekt z wizualizacjami, które wcześniej znajdowały się na oficjalnej stronie inwestycji www.p2-poznan.pl, widać, że budynek został nie tylko obniżony, ale i zyskał nieco mniej odważną elewację. Ostateczny projekt biura RKW nadal jednak pozostaje propozycją całkowicie nowej generacji w stosunku do projektu dePtak sprzed kilku lat, który cechowała modna raczej w poprzedniej dekadzie większa ilość przeszkleń i obłości.
- Dla nas jako radnych ważne jest, aby nie przeciągał się już dłużej spór inwestora z mieszkańcami - mówi Andrzej rataj. - Po drugie całemu miastu powinno zależeć na tym, aby ten jeden z najbardziej reprezentacyjnych punktów miasta przestał straszyć - dodaje. Rataj uważa, że po ostatniej katastrofie budowlanej i wyburzeniu dwóch kamienic z drugiej strony ulicy Krysiewicza, od strony ulicy Ogrodowej, pomiędzy tymi ulicami a Półwiejską zaczął się rodzić "nowy poznański trójkąt bermudzki". Ostateczne powstanie budynku Półwiejska 2 będzie ważnym krokiem do naprawy tej sytuacji.
- Unikalna architektura na światowym poziomie wkomponowana w zwartą zabudowę przedwojennych kamienic oraz dostępność sklepów bezpośrednio z ulicy uczynią z tej śródmiejskiej inwestycji projekt wyjątkowy - zapowiada Beata Kijowska, członek zarządu inwestora. Według spółki Deptak Projekt, nowy obiekt ma się stać "symbolem wielkomiejskich ambicji Poznania".
Najpopularniejsze komentarze