Reklama

Pływalnia w Synagodze zamknięta: wielkie plany!

Z dniem 1 września działalność zakończyła pływalnia Aquatic, działająca w budynku Synagogi przy ulicy Wronieckiej. Powodem jest zły stan techniczny obiektu. Gmina Żydowska ma wobec budynku ogromne plany.

- Zdecydowaliśmy się zakończyć działalność pływalni w obiekcie ze względu na jej zły stan techniczny - wyjaśnia Grażyna Śmigaj, prezes zarządu Aquatic. - Nie otrzymaliśmy akceptacji specjalistów dopuszczających nieckę basenu do bezpiecznego użytkowania - dodaje. - Teraz przygotowujemy koncepcję remontu i przebudowy obiektu - kończy.

Przypomnijmy, że pływalnia w budynku Synagogi funkcjonowała od wielu lat. Najpierw był to basen miejski, a po przekazaniu obiektu w 2002 roku Gminie Żydowskiej, to ona przejęła pieczę nad pływalnią. Gmina planowała przekształcić Synagogę w Centrum Judaizmu i Tolerancji, jednak nie było na to środków finansowych. Zdecydowano się więc wynająć budynek prywatnej firmie, która administrowała pływalnią i płaciła Gminie za dzierżawę.

- Mamy ogromne plany związane z wykorzystaniem tego obiektu - mówi Alicja Kobus z poznańskiej Gminy Żydowskiej. - Chcemy m.in. utworzyć tu Muzeum Żydów Poznańskich i Wielkopolskich, Miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej, restaurację koszerną, czy salę konferencyjną. To wszystko mogłoby się znaleźć na dole budynku. Na piętrze przygotowalibyśmy natomiast miejsca noclegowe dla osób, które nas odwiedzają - podkreśla.

Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy w budynku coś zacznie się dziać. - Obecnie nie mamy funduszy, które pozwoliłyby nam przeprowadzić tak dużą inwestycję. Już trzy razy zwracałam się z prośbami o dofinansowanie do różnych instytucji - bezskutecznie. Ale jesteśmy uparci i będziemy dalej walczyć o pomoc. Poza tym otrzymałam zapewnienie pomocy od jednego z profesorów francuskiej Sorbony. Zapewnił, że będzie apelował o pomoc dla poznańskiej Synagogi w Stanach Zjednoczonych i Izraelu - wyjaśnia.

Synagoga w najbliższym czasie będzie funkcjonować jako galeria sztuki. - W tej chwili mamy piękną wystawę prac. W związku z Dniami Judaizmu organizować będziemy kolejne takie wydarzenia - kończy Kobus.

Czy to dobrze, że w budynku dawnej synagogi nie będzie pływalni?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro