Reklama
Reklama

Dwa nowe pomniki przed Uniwersytetem Ekonomicznym

Dwaj wybitni ekonomiści zasiedli dziś przed swoją macierzystą uczelnią. Ważące po pół tony Edward Taylor i Zbigniew Zakrzewski zostały odlane z brązu i poniedziałku witają studentów, wykładowców i zwykłych przechodniów przy głównym wejściu do UEP.

Pomniki wybitnych naukowców, którzy przez lata współtworzyli Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, stanęły w poniedziałek rano przy schodach głównego gmachu uczelni. Po lewej stronie zasiadł profesor Edward Tylor, jeden z założycieli Akademii Handlowej, czyli poprzedniczki późniejszych AE i UEP. Po prawej profesor Zbigniew Zakrzewski, były prorektor uczelni i autor wielu publikacji na temat historii Poznania. Oba pomniki zaprojektował prof. Wiesław Koronowski z Uniwersytetu Artystycznego. Uroczyste odsłonięcie jego dzieł nastąpi 29 września, w trakcie inauguracji nowego roku akademickiego na UEP.

Władze uczelni chciałyby, aby ich nowa inicjatywa stała się ważnym krokiem do uczynienia z al. Niepodległości reprezentacyjnej ulicy uniwersyteckiej. To koncepcja wymyślona już na początku minionego wieku przez architekta Adama Ballensteadta. W ostatnich latach jego projekt nabiera kształtów za sprawą kolejnych inwestycji poznańskich uczelni. Niedawno został odświeżony gmach Collegium Maius przy ul. Fredry, a na końcu al. Niepodległości od strony Cytadeli wyrosły nowy Wydział Prawa UAM i niedaleko nowe skrzydło WSNHiD. W rejonie parku Marcinkowskiego, na który spoglądają dziś dwa nowe pomniki przed gmachem UEP, ma szansę w najbliższych latach powstać całkowicie nowy budynek tej uczelni od strony ul. Towarowej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia. Mają być burze z gradem
28℃
18℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro