Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Dwa nowe pomniki przed Uniwersytetem Ekonomicznym

mk
poniedziałek, 12.09.2011 r.
godz. 21.28

Dwaj wybitni ekonomiści zasiedli dziś przed swoją macierzystą uczelnią. Ważące po pół tony Edward Taylor i Zbigniew Zakrzewski zostały odlane z brązu i poniedziałku witają studentów, wykładowców i zwykłych przechodniów przy głównym wejściu do UEP.

Pomniki wybitnych naukowców, którzy przez lata współtworzyli Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, stanęły w poniedziałek rano przy schodach głównego gmachu uczelni. Po lewej stronie zasiadł profesor Edward Tylor, jeden z założycieli Akademii Handlowej, czyli poprzedniczki późniejszych AE i UEP. Po prawej profesor Zbigniew Zakrzewski, były prorektor uczelni i autor wielu publikacji na temat historii Poznania. Oba pomniki zaprojektował prof. Wiesław Koronowski z Uniwersytetu Artystycznego. Uroczyste odsłonięcie jego dzieł nastąpi 29 września, w trakcie inauguracji nowego roku akademickiego na UEP.

Władze uczelni chciałyby, aby ich nowa inicjatywa stała się ważnym krokiem do uczynienia z al. Niepodległości reprezentacyjnej ulicy uniwersyteckiej. To koncepcja wymyślona już na początku minionego wieku przez architekta Adama Ballensteadta. W ostatnich latach jego projekt nabiera kształtów za sprawą kolejnych inwestycji poznańskich uczelni. Niedawno został odświeżony gmach Collegium Maius przy ul. Fredry, a na końcu al. Niepodległości od strony Cytadeli wyrosły nowy Wydział Prawa UAM i niedaleko nowe skrzydło WSNHiD. W rejonie parku Marcinkowskiego, na który spoglądają dziś dwa nowe pomniki przed gmachem UEP, ma szansę w najbliższych latach powstać całkowicie nowy budynek tej uczelni od strony ul. Towarowej.

Reklama