Reklama
Reklama

"Brama Patronów" nowym pomysłem na zasłonięcie Arsenału

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Grupa rekonstrukcyjna Legion X, która wystawiła ostatnie Misterium Cytadeli, proponuje przesłonić Arsenał historyzującą bramą św. Piotra i Pawła. Projekt jest sprzeczny z rozstrzygnięciem konkursu na modernizację tego budynku, a przeciw stawianiu na rynku stałej dekoracji jest Miejska Konserwator Zabytków.

Członkowie poznańskiego Legionu X proponują postawić przed arsenałem dekorację imitującą fasadę renesansowego pałacu, która przesłoni ich zdaniem nielubiany przez poznaniaków, modernistyczny Arsenał. - Ten budynek to była manifestacja swoich czasów. Został zbudowany dla mas, bez mas - przekonuje Robert Ostafiński-Bodler z Legionu X. Równie cierpko wyraża się on o zwycięskiej koncepcji przebudowy Arsenału, wyłonionej na drodze otwartego konkursu architektonicznego. - Założeniem tego projektu, który wygrał, jest pokrycie całego tego budynku ażurem i dodanie mu zsuwanych, ruchomych jakiś tam historii, które notabene przesłonią wieżę Ratusza - tłumaczy.

Zdaniem Ostafińskiego-Bodlera, najlepszym pomysłem aby ukryć przed oczami turystów kontrowersyjny budynek Galerii Miejskiej Arsenał jest budowa przed nim historyzującej bramy w stylu włoskiego renesansu, odwołującej się, tak jak jego Legion, do tradycji starożytnego Rzymu. - Pomyślmy sobie w ten sposób: Poznań jest miastem szczególnego rodzaju, miastem które ma za patronów św. Piotra i Pawła - tłumaczy Robert Ostafiński-Bodler. - Stąd też uznaliśmy, że skoro Arsenał jest manifestacją swoich czasów, skoro jest manifestacją władzy PRL-owskiej, która nie liczy się z masami i realizuje swoje własne pomysły, to niechaj dzisiejsze czasy będą również manifestacją swoich czasów. Mianowicie powrotu do dawnej Rzeczypospolitej - dodaje.

Na stałą dekorację imitującą starożytny Rzym nie zgadza się jednak Miejska Konserwator Zabytków. Jej zdaniem brama oszpeci Stary Rynek, a modernistyczny gmach Arsenału powinien być chroniony tak jak inne zabytki. Pomimo to autorzy projektu chcą szukać poparcia dla Bramy Patronów wśród poznaniaków. Będą zbierać podpisy w trakcie specjalnego widowiska historycznego.

W październiku Legion X zaprezentuje na Starym Rynku widowisko ukazujące realia życia w renesansowym Poznaniu. Brama patronów, na razie w formie atrapy, ma być główną częścią dekoracji.

Czy zasłonięcie Arsenału Bramą Patronów Poznania to dobry pomysł?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejny dzień z ostrzeżeniami IMGW. Również dla Poznania!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
7.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro