Reklama
Reklama

Konkurs na najlepiej wyremontowaną elewację

fot. AZS AWF Poznań

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania zaprasza internautów do głosowania w drugiej edycji konkursu na Najlepszą renowację elewacji kamienicy w Poznaniu w 2010 r. "DOBRY REMONT". Patronat nad imprezą objęła Miejska Konserwator Zabytków.

W pierwszej edycji konkursu najlepiej wyremontowaną kamienicą w 2009 r. ogłoszono "Palazzo Rosso", która stoi na skrzyżowaniu ulic Gołębiej i Wrocławskiej. Mimo doskonałego remontu, kamienica ta wciąż nie może znaleźć nowego właściciela - od dłuższego czasu jest wystawiona na sprzedaż za 39 mln złotych. 

Jak obliczyli członkowie Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, w 2010 r. zakończono w sumie 125 remontów różnych zabytkowych obiektów na terenie Poznania. 47 tych inwestycji dotyczyła renowacji zabytkowych kamienic, a 52 termomodernizacji innych obiektów. Drugą edycję konkursu podzielono więc na takie dwie kategorie. W ramach wstępnej selekcji, komisja konkursowa wybrała 15 najlepiej wyremontowanych kamienic i 12 najlepszych termomodernizacji obiektów powojennych. Każdy kto chce wskazać wśród nich najlepszą realizację, może oddać swój głos w dwóch sondach na stronie Stowarzyszenia: www.idp.org.pl Głosowanie trwa do niedzieli, 2 października włącznie.

- Takich remontów przeprowadza się dużo. Ideą konkursu jest docenienie jakości takich prac, gdy ktoś decyduje się zainwestować więcej po to, aby zachować pierwotny charakter obiektu - mówi Paweł Sowa, prezes IDP. - Dotyczy to również coraz bardziej docenianych, powojennych budynków modernistycznych. Niestety bywa wciąż tak, że podczas remontów wykonawcy zasłaniają w nich ważne detale architektoniczne - dodaje.

Tegoroczny konkurs organizatorzy dedykują wyburzonej niedawno "kamienicy-żelazko" na rogu ulic Ogrodowej i Krysiewicza, która jak podkreślają z żalem "do konkursu na renowację nie stanie już nigdy".

Podobny konkurs pierwszy raz zorganizowano w zeszłym roku w Szczecinie. Na poznański grunt postanowił go przenieść Adam Adamczyk z IDP, przewodniczący komisji konkursowej i pasjonat poznańskich zabytków. Wstępna selekcja obiektów do konkursu odbywała się po zasięgnięciu opinii w biurze Miejskiej Konserwator Zabytków Marii Strzałko, która objęła plebiscyt swoim patronatem. Nagrodami dla zwycięzców będą specjalne grawerowane tabliczki do zawieszenia przy wejściu. Dodatkowo za najlepsze remonty zostaną przyznane wyróżnienia do członków Stowarzyszenia oraz MKZ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.15 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro