Reklama
Reklama

A2 do Świecka: zobacz najnowsze zdjęcia z budowy

Budowa nowego odcinka autostrady A2 od Nowego Tomyśla do Świecka trwa i wszystko wskazuje na to, że już 1 grudnia dojedziemy do granicy z Niemcami najnowocześniejszą trasą w Polsce!

Wzorowa budowa autostrady A2, bo tak określają ją nie tylko polskie, ale też europejskie instytucje, wyprzedza harmonogram zaplanowany z rządem. Zgodnie z planem rządu autostrada do Świecka powinna być oddana do użytku w maju 2012 roku. My jednak planujemy oddać autostradę do odbiorów już w listopadzie, a to oznacza, że 1 grudnia wszyscy kierowcy będą mogli skorzystać z nowego odcinka trasy - mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik Autostrady Wielkopolskiej.

Co ważne, do maja 2012 roku za przejazd 106-kilometrowym odcinkiem pomiędzy Nowym Tomyślem i Świeckiem nie będziemy musieli płacić. Od maja koszt przejazdu wyniesie około 21 złotych.

Tak więc od maja 2012 roku za trasę z Poznania do Świecka zapłacimy około 34 złotych. To mniej niż przyjdzie nam wydać za dojazd z Poznania do Warszawy. Gdy zostanie oddany do użytku odcinek Stryków - Warszawa, za dojazd do stolicy z portfela trzeba będzie wyjąć około 60 złotych.

Co już udało się zrobić na nowym odcinku autostrady? Do 2 sierpnia wykonano 84% nawierzchni z betonu cementowego (pozostało 31 km) oraz 95% podbudowy z chudego betonu (pozostało 9 km). Dodatkowo, budowane są 84 wiadukty (nie tylko nad nowym odcinkiem autostrady). 22 z nich już ukończono. Budowa kolejnych 61 jest bardzo zaawansowana (na poziomie 85-95%). Jedynie jeden węzeł Buk na odcinku Poznań - Nowy Tomyśl, jest zaawansowany "tylko" w 50%.

W tej chwili przy budowie autostrady pracuje ponad 2 tysiące osób. Obsługują ponad tysiąc maszyn.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro