Reklama

"Co łaska": ranking ofiar w wielkopolskich kościołach

fot. Natalia Cofta

Ślub, chrzest, pogrzeb, czy msza za kogoś z naszych bliskich - ile to kosztuje? Zobacz ranking datków w kościołach w Wielkopolsce.

Niezależnie od tego, czy właśnie chrzcimy swoje dziecko, bierzemy ślub, czy żegnamy członka naszej rodziny - świadomie czy nieświadomie chcemy, aby zgodnie z wiarą chrześcijańską odbyło się to przed ołtarzem. To księża prowadzą takie ceremonie , a co za tym idzie biorą za nie wynagrodzenie na utrzymanie swoje i kościoła. Najczęściej "co łaska", ale bywają parafie w których obowiązują nieformalne cenniki minimalne. Prezentujemy ranking zwyczajowych stawek przygotowany dla epoznan.pl przez portal colaska.pl. Prezentowane stawki to zwyczajowo przyjęte kwoty w danych miejscach - dane pochodzą od wiernych tych parafii. Nie można tego rankingu utożsamiać z ewentualnie istniejącymi minimalnymi cennikami przygotowanymi przez księży z wymienionych parafii.

ŚLUB

Najmniej za ślub płaci się w parafiach Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu oraz Św. Maksymiliana Kolbego w Koninie (po 100 złotych). W Luboniu, w parafii Świętej Barbary za ślub płacono o 50 złotych więcej. Wyższe stawki spotkamy w Poznaniu - najtaniej w naszym mieście było w parafii Chrystusa Króla (300 złotych). Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Floriana to już 450 złotych. Za ślub na Wzgórzu Św. Wojciecha płacono 500 złotych. Ślub w katedrze na Ostrowie Tumskim to 700 złotych. Co ciekawe, dokładnie tyle samo płacono za ślub w osiedlowym kościele na os. Stefana Batorego (parafia Narodzenia Pańskiego).

A to nie koniec wzrostu kwot. Według colaska.pl w parafii Św. Andrzeja Boboli na Junikowskiej ślub kosztował 1000 złotych. Tyle samo w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Jana III Sobieskiego. Aż 2000 złotych (rekord Wielkopolski) za ślub uczestnicy colaska.pl płacili w parafii Św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie. To więcej niż w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (1500 złotych).

CHRZEST

Stawku chrztów w wielkopolskich kościołach wahają się od 50 do 500 złotych. Najdrożej jest w parafii Św. Stanisława Kostki. Mniej, bo 400 złotych płacono za chrzest w Licheniu. 250 złotych w parafii św. Krzyża w Poznaniu, a 200 złotych w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Mariackiej. 100 złotych ofiarowywano w parafii Najświętszej Bogarodzicy Maryi przy ulicy Gołężyckiej, a 80 zł w parafii Chrystusa Króla przy ul. Ostatniej. W parafiach Narodzenia Pańskiego, Matki Bożej Pocieszenia i Chrystusa Najwyższego Kapłana za chrzest płacono 50 złotych.

POGRZEB


Najmniej za pogrzeb płacono w parafii Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie - 100 złotych. W Swarzędzu parafie Chrystusa Jedynego Zbawiciela i Matki Bożej Miłosierdzia za pogrzeb wzięły ofiary w wysokości 200 złotych. 500 złotych za pogrzeb deklarowano w poznańskich parafiach Chrystusa Króla, Świętego Krzyża i Miłosierdzia Bożego. Aż o 400 złotych więcej zapłacono w parafii Imienia Maryi przy ulicy Santockiej i parafii Chrystusa Dobrego Pasterza przy ulicy Nowina.

1000 złotych to ofiara pogrzebu w kościele w parafii Świętego Jana Apostoła Ewangelisty przy ulicy Fortecznej. A to nie koniec astronomicznych cen. Według colaska.pl 1200 zł kosztował pogrzeb w parafiach Chrystusa Odkupiciela i Bożego Ciała w Poznaniu. 1800 złotych w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 2000 złotych w parafii bł. Bogumiła oraz Najświętszego Zbawiciela przy Fredry w Poznaniu. Rekordzistą jest parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku - 2775 złotych.

MSZA W INTENCJI

Ofiary za msze święte wahają się od 30 do 200 złotych. Najdrożej jest w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, a najtaniej w poznańskich parafiach Chrystua Odkupiciela, Matki Bożej Pocieszenia, Bożego Ciała, czy Opatrzności Bożej. W Luboniu za mszę w parafii Świętego Jana Bosko płacono 50 złotych. Podobnie w Rogalinie i parafii Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu. 80 złotych kosztowała msza w parafii Chrystusa Króla przy ulicy Ostatniej, a 100 w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Jana III Sobieskiego.

WYPOMINKI

Wypominki to koszt od 10 do 200 złotych. Najwyższe ofiary spotkano w poznańskiej parafii Świętych Aniołów Stróżów na os. Kosmonautów. 100 złotych za wypominki w Murowanej Goślinie. 50 złotych w Sankutarium Maryjnym w Licheniu oraz w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Sobieskiego w Poznaniu. 30 zł w parafii Chrystusa Króla w Poznaniu, a 20 zł w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach. 10 zł w Swarzędzu.

ZAŚWIADCZENIA


W kościele odbieramy też szereg zaświadczeń, za które przyjdzie nam zapłacić (np. zaświadczenie, że możemy być rodzicami chrzestnymi). Najtaniej jest w Trzciance - za zaświadczenie płacono 2 złote. W Poznaniu najniższe ofiary dawano w parafiach bł. Bogumiła i Opatrzności Bożej (10 złotych). O 10 złotych więcej płacono w parafiach Chrystusa Najwyższego Kapłana oraz Chrystusa Króla w Poznaniu. 50 złotych za zaświadczenie ofiarowano w parafiach Objawienia Pańskiego i Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

100 złotych za zaświaczenie płacono m.in. w parafiach Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Gołębiej oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Najwyższe stawki spotkano w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Naramowickiej - za zaświadczenie zapłacono 200 złotych.

Zestawienie cen przygotował dla epoznan.pl portal colaska.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro