Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -3
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1024 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Napoleon Bonaparte w Jaszkowie

tww
poniedziałek, 1.08.2011 r.
godz. 16.56

Napoleon Bonaparte pojawił się w miniony weekend w Jaszkowie na oficjalnej inauguracji projektu, który ma promować walory turystyczne i kulturowe sześciu powiatów z Wielkopolski.

Projekt „Z Napoleonem do Wielkopolski…” realizowany będzie do 2013 roku przez sześć powiatów: jarociński (lider projektu), śremski, średzki, gostyński, leszczyński i kościański. Zakłada od promocję walorów turystycznych i kulturowych tej części regionu.


Na oficjalnej inauguracji pojawił się jedyny, oficjalny polski sobowtór słynnego cesarza w asyście swego adiutanta. W tę rolę wcielił się Tomasz Klauza, właściciel jedynego w Polsce Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach. Wraz z głównym bohaterem imprezy - Antonim Chłapowskim, potomkiem generała Dezyderego Chłapowskiego wjechali oni bryczką na stadion, gdzie rozpoczęła się oficjalna część imprezy. O pracach nad projektem opowiedział Starosta Jarociński Mikołaj Szymczak, a po nim na Śremskiej Ziemi gości powitał Wicestarosta Śremski Daniel Cicharski.

Podczas inauguracji można było m.in. poznać walory „Szlaku Napoleońskiego w Wielkopolsce”, wysłuchać pasjonujących opowieści, wziąć udział w konkursach wiedzy historycznej i zobaczyć Mistrzostwa Europy Pony.

Stworzony przez samorządowców szlak powstał dzięki dofinansowaniu ze środków UE, a kosztował ponad 1,2 mln zł. Na trasie szlaku znajdują się miasta, miasteczka, wsie i miejsca historyczne, które są w jakiś sposób związane z Napoleonem lub jego armią. Osoby poruszające się szlakiem odwiedzą Bazylikę na Świętej Górze, w której na początku XIX wieku przebywał brat Napoleona, czy Witaszyce, gdzie znajduje się jedyne w naszym kraju prywatne Muzeum Wojen Napoleońskich.

Ponadto szlak prowadzi również przez Rydzynę (znajduje się tu zamek Sułkowskich, a Sułkowski był adiutantem Bonaparte), Turew (pałac, który należy do rodziny Dezyderego Chłapowskiego - adiutanta Napoleona) oraz Lafajetowo (nazwa od Marie Josepha de La Fayette).
 

Reklama