Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -2
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1005 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1016 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Dwa wiadukty połączą Junikowo, Plewiska i Dopiewo

mk
wtorek, 28.06.2011 r.
godz. 19.37

Po 2014 r. pomiędzy poznańskim Junikowem a Plewiskami Komorniki powstaną dwa nowe wiadukty: w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Kolejowej. Po latach dyskusji Poznań porozumiał się z gminami Komorniki, Dopiewo i powiatem poznańskim w sprawie finansowania inwestycji.

Pierwszy wiadukt powstanie w ciągu ul. Grunwaldzkiej i połączy poznańskie Junikowo z Plewiskami. Drugi, w ciągu ul. Kolejowej, również przetnie poznańskie terytorium, ale będzie służył głównie przejazdowi z Komornik do Dopiewa. Trzecim punktem inwestycji jest budowa nowej drogi po północnej stronie torów, będącej przedłużeniem ul. Miśnieńskiej.

Inwestycja pochłonie co najmniej 60 mln zł. Na mocy zawartego właśnie porozumienia, miasto Poznań wyłoży 50 proc. kosztów. Kolejne 20 proc. sfinansuje gmina Komorniki, 18 proc. powiat poznański, a 11 proc. gmina Dopiewo.

Dyskusje nad finansowaniem trwały ponad cztery lata. Dlaczego tak długo? - Każdy ma swoje uwarunkowania – mówi Mirosław Kruszyński, z-ca prezydenta Poznania. – My też mówiliśmy prosto z mostu, że nie zamierzamy dokładać się więcej, niż wynika z podziału ruchu – dodaje.

– Od 2007 r. to było, gdy proponowałem pierwsze porozumienie – mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki. – Po drodze były badania natężenia ruchu, analizy. Ale dzięki temu list intencyjny obejmuje szerszy zakres. Miał obejmować wyłącznie jeden wiadukt w ciągu ul. Grunwaldzkiej. W tej chwili będzie to wiadukt i w ciągu ul. Grunwaldzkiej i drugi w ciągu ul. Kolejowej. Do tego droga wzdłuż torów. Myślę, że może warto było poczekać – dodaje.

Projekt i dokumentacja inwestycji mają być gotowe do końca 2013 r. Wiadomo już, że wiadukt w ciągu ul. Grunwaldzkiej będzie mieć dwa, a nie jak wcześniej planowano, cztery pasy ruchu. Prezydent Kruszyński o dacie rozpoczęcia jego budowy wypowiada się dziś bardzo ostrożnie: - My nie wiemy jakie to będą koszty. Nie wiemy, czy samorządy, które są w tym porozumieniu, sobie poradzą z kosztami, które w dokumentacji będą precyzyjnie oszacowane – wyjaśnia.

Inną przeszkodą w budowie wiaduktu mogą być trzy prywatne posesje, które będą jej zawadzać od strony Poznania. Z tym problemem samorządowcy się zmierzą jednak dopiero, gdy powstanie już kompletny projekt.