Reklama
Reklama

Tak ma wyglądać Park Rataje. Prace ruszą w tym roku

Rozstrzygnięto konkurs na projekt parku pomiędzy ratajskimi osiedlami. Cały teren będzie służyć rekreacji. Na halę widowiskową z basenem i lodowisko możemy poczekać wiele lat. Pierwsza alejka w parku ma się pojawić już w tym roku.

Po kilkudziesięciu latach planowania i długiej batalii mieszkańców Rataj, między osiedlami Oświecenia, Armii Krajowej, Bohaterów II Wojny Światowej i Polan ma powstać Park Rataje. Rozstrzygnięto właśnie konkurs na jego koncepcję urbanistyczną. Spośród 30 prac jury wybrało projekt zespołu AKG - Architektura Krajobrazu z Krakowa, przyznając im nagrodę 26 tys. zł.

Zgodnie z życzeniami mieszkańców, zielony park będzie służył wypoczynkowi i rekreacji. Ma się w nim znaleźć wielki staw, który zimą zamieniać się będzie w lodowisko. Nad brzegiem stawu ma powstać kawiarnia z tarasem. W centralnej części parku zaplanowano halę sportowo-widowiskową z basenem, centrum rehabilitacji dla seniorów, ogrodzone boiska i wieżę widokową na starym kominie fabrycznym.

Przyszły park będzie przypominał kształtem wielki krzyż, którego cztery nierówne ramiona sięgają niczym zielone korytarze w głąb okolicznych osiedli. Przy wejściach do parku na końcach ramion miałyby powstać biurowce: dwa piętnastopiętrowe przy rondzie Żegrze oraz dziesięciopiętrowe przy wyjściach od strony ul. Zamenhofa i Inflanckiej. Mniejszy biurowiec stanie na skraju parku przy ul. Wysokiej, a obok kościoła NMP miałby powstać wielopoziomowy parking.

- Biurowce na obrzeżach powstaną na gruntach miejskich. Umowa jest taka, by sprzedaż działek sfinansowała inwestycje m.in. w halę sportową - mówi miejski radny Adam Pawlik, członek związanego z prezydentem Grobelnym klubu "Poznański Ruch Obywatelski". Pawlik zwraca uwagę, że wszystkie budynki zostały wypchnięte maksymalnie na granice parku. Zostawiają dzięki temu w środku dużo przestrzeni i tworzą naturalne bramy przy węzłach komunikacyjnych. Zasadzone wzdłuż granic szpalery wysokich drzew spełnią zaś funkcję naturalnych ekranów akustycznych w czasie, gdy na terenie parku będą się odbywać imprezy kulturalne czy sportowe.

Aby wokół Parku Rataje powstały biurowce i hala sportowa, trzeba zmienić miejskie studium i uchwalić miejscowe plany zagospodarowania. Potrwa to co najmniej kilka lat. Tymczasem już w tym roku zacznie się budowa pierwszej alejki w parku, biegnącej od os. Jagiellońskiego na północy do położonego w centrum kościoła NMP. Brukowany trakt spacerowy z lataniami ma być gotowy we wrześniu br. Na wiosnę pojawią się przy nim ławki. W budżecie Poznania na ten rok zarezerwowano na wstępne urządzanie Parku Rataje 400 tys. zł.

Niektóre elementy parku poczekają na realizację prawdopodobnie na lepsze czasy dla finansów miasta. Projektami "na przyszłość" mogą być m.in. szerokie ekodukty, czyli zielone kładki nad rozbijającymi dziś teren parku ulicami Pawią i Piłsudskiego. Jeśli zostaną w przyszłości zrealizowane, parkowymi alejkami będzie można przespacerować od ul. Inflanckiej aż do Zamenhofa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania
6℃
4℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
6 km
Stan powietrza
PM2.5
35.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro