Kupców z Bema czeka przeprowadzka?
17 maja ruszają konsultacje społeczne w sprawie miejscowych planów zagospodarowania dla terenów pomiędzy ul. Dolna Wilda a Wartą. Handlujący tam kupcy z "Bema" marzą o budowie nowoczesnej hali targowej. Ta jednak powstanie prawdopodobnie już w innej lokalizacji.
W przyszłym tygodniu ruszają konsultacje społeczne w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów pomiędzy ul. Dolna Wilda, a korytem Warty. W planach urbanistów ta część miasta jest zarezerwowana pod tereny rekreacyjne i sportowe. Nowością ma być wytyczenie drugiej nitki ul. Dolna Wilda, chociaż nie wiadomo, kiedy na tą inwestycję znajdą się w budżecie pieniądze. Innych pomysłów miasto nie ujawnia, czekając na wnioski samych zainteresowanych mieszkańców, którzy złoża swoje wnioski w trakcie konsultacji. Te mogą w większości dotyczyć dalszego losu targowiska "Bema". Władze miasta rozważają przenieść je w inne miejsce. Kupcy natomiast chcą pozostać w centrum miasta.
- Chcielibyśmy odnowić to targowisko, ale nie wiadomo dziś, czy warto inwestować w obecnej lokalizacji - mówi Robert Mańczak, rzecznik Stowarzyszenia Kupców Poznańskich, zrzeszającego handlarzy z "Bema". Tereny, na których dziś stoi targowisko, są potencjalnie bardzo atrakcyjne dla inwestorów. Do tej pory kupcy słyszeli, że póki nie zjawi się firma z pieniędzmi, za które będzie chciała na "Bema" postawić np. centrum sportowo-rekreacyjne, nie mają się czym martwić. - Tylko, że tego typu "prowizorka" trwa już 21 lat i trudno jest w takich warunkach normalnie planować swój biznes - tłumaczy Robert Mańczak. Tereny "Bema" są położone zaraz obok najpopularniejszej dziś części centrum miasta. Władze Poznania liczą, że uda się je w przyszłości wykorzystać pod bardziej reprezentacyjne funkcje niż teraz.
- Problem z utrzymywaniem taniego targowiska przy Dolnej Wildzie polega na jego opłacalności - mówi radny Wojciech Kręglewski (PO) z Komisji Polityki Przestrzennej. - Wykonano analizę, według której tamtejsze grunty są zbyt kosztowne i biznesplan takiego przedsięwzięcia się nie domyka - tłumaczy. Wiedzą o tym również kupcy. Chociaż jeszcze jakiś czas temu mówili głownie o budowie nowoczesnej halę targowej w obecnej lokalizacji, teraz są otwarci także na sensowne propozycje swojej przeprowadzki. - Czekamy na ewentualne wskazanie przez prezydenta Grobelnego innego, godnego miejsca - mówi Robert Mańczak. - Nie mówimy, że to musi być akurat na końcu Półwiejskiej, ale potrzebujemy miejsca dobrze skomunikowanego gdzieś w centrum miasta - tłumaczy rzecznik SKP.
Na wspólne ustalenie przez kupców i urzędników nowej, zadowalającej wszystkich lokalizacji dla targowiska z "Bema" liczy radny Kręglewski: - Jestem zwolennikiem tego, aby przenieść targowisko tam, gdzie może się rozwinąć. Duże i zadaszone targowisko z prawdziwego jest w każdym mieście potrzebne. Pamiętajmy jednak, że podstawowym atutem tego typu obiektów nie jest najdroższa lokalizacja, ale tania oferta i dobra dostępność, również przez komunikację publiczną - tłumaczy. Na razie nie padły oficjalne propozycje nowej lokalizacji ze strony miasta. Zeszłoroczny pomysł, aby targowisko z "Bema" przenieśc na Franowo, zupełnie kucpów nie satysfakcjonował.
Prowizoryczny pasaż na "Bema" powstał w 70 procentach ze składek samych kupców. Przy budowie nowoczesnej hali ich stowarzyszenie liczy jednak na większą pomoc miasta, do którego to należą i grunty pod obecnym "Bema" i zarządzająca ich miejscem pracy spółka Targowiska. Kupcy zdają sobie też sprawę, że Poznań wchodzi w okres budżetowego zaciskania pasa. Obawiają się więc, że ich obecna biznesowa "prowizorka" szybko się nie skończy.
Pierwszy etap konsultacji w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego będzie dotyczyć obszarów: "W rejonie ulicy Dolna Wilda w Poznaniu", "W rejonie ulicy Droga Dębińska w Poznaniu", "W rejonie mostu Królowej Jadwigi w paśmie rzeki Warty w Poznaniu", "W rejonie ulicy Piastowskiej w paśmie rzeki Warty w Poznaniu" i "W rejonie parku imieniu Jana Pawła II w Poznaniu".Spotkanie z zespołem projektowym Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, którego celem będzie omówienie uwarunkowań i założeń do projektów planów oraz zebranie sugestii do tych obszarów, odbędzie się we wtorek 17 maja 2011r. o godz. 17.00 w Gimnazjum Nr 42 przy ul. Św. Jerzego 6/10 w Poznaniu.
Najpopularniejsze komentarze