Reklama

Jak będzie wyglądać Półwiejska 2?

fot. lechpoznan.pl / Filip Furmańczyk
fot. lechpoznan.pl / Filip Furmańczyk

- "Założenia projektowe zakładają stworzenie nowoczesnej, prostej i eleganckiej elewacji. Różnorodna szerokość paneli elewacyjnych i modułów okiennych sprawi, że budynek przy pozornie surowej bryle będzie bardzo dynamiczny" - mówi Grzegorz Kołodziej z pracowni RKW, generalny projektant centrum handlowo-biurowego na rogu ul. Półwiejskiej i Krysiewicza.

"Półwiejska 2" to nowa nazwa długo wyczekiwanej inwestycji przy pl. Wiosny Ludów, wcześniej znanej jako "dePtak". Z powodu protestów sąsiadów projekt przez 8 lat nie mógł się doczekać realizacji. Jego nowy inwestor, Deptak Projekt P2 Sp. z o.o., podkreśla dziś jednak determinację, by doprowadzić go do końca. Aby uniknąć dalszych protestów, spotyka się z okolicznymi mieszkańcami aby omówić każdy, budzący ich wątpliwości szczegół. Sąsiadów interesuje przede wszystkim bezpieczeństwo ich własnych kamienic w trakcie budowy i to, czy nowy budynek nie zabierze im światła. Na spotkaniu 5 maja pojawiły się też pytania m.in. o usytuowanie wentylatorów w budynku oraz o cieki wodne pod działką, na której stanie "Półwiejska 2".

- Zespół projektowy odpowiadał na szczegółowe pytania techniczne. Mieszkańcy poznali też gabaryty budynku, takie jak głębokość, wysokość czy odległości od otaczających kamienic - mówi Elżbieta Mędrzycka, reprezentująca Deptak Projekt P2. - Kolejne spotkanie nastąpi, kiedy tylko przygotowane będą materiały do prezentacji koncepcji architektonicznej, w tym propozycje elewacji - dodaje.

Inwestor zdradza dziś tylko, że nowy budynek będzie mieć 24,8 metrów wysokości, liczone od wejścia przy ul. Półwiejskiej. Ma posiadać sześć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Po konsultacjach z mieszkańcami zrezygnowano z planowanych wcześniej, dwóch dodatkowych poziomów pod ziemią, a także wersji, według której wysokość obiektu byłaby zredukowana do dwóch lub trzech pięter. Pod względem gabarytów budynek będzie przypominać przedwojenne kamienice stojące już dziś przy deptaku. Aby nie odbierać światła sąsiadom, dwa ostatnie pięta "Półwiejskiej 2" będą wycofane w stosunku do reszty. Koncepcję architektoniczną budynku przygotowuje renomowana pracownia RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, znana m.in. z projektu przebudowy Okrąglaka oraz projektu Baltic Arena, gdańskiego stadionu na Euro 2012.

- Założenia projektowe zakładają stworzenie nowoczesnej, prostej i eleganckiej elewacji - mówi Grzegorz Kołodziej z RKW, generalny projektant. - Różnorodna szerokość paneli elewacyjnych i modułów okiennych sprawi, że budynek przy pozornie surowej bryle będzie bardzo dynamiczny - dodaje.

"Półwiejską 2" będzie wyróżniać m.in. to, że jej hala garażowa znajdzie się nie w piwnicy czy na dachu, tak jak w większości centrów handlowych, ale na drugim i trzecim piętrze, z wjazdem od ul. Krysiewicza. Na poziomach -1, 0 i +1 mają się pomieścić lokale handlowe i usługowe. Dwie ostatnie wycofane kondygnacje (+4, +5) oraz część kondygnacji +3 przeznaczone będą na powierzchnię biurową. - Lokalizacja usług, dostępnych z ulicy w najniższych kondygnacjach budynku jest kontynuacją typowo handlowego charakteru całej ulicy Półwiejskiej - tłumaczy Grzegorz Kołodziej. Do biur na najwyższych piętrach wchodzić się będzie przez dwa niezależne lobby wejściowe od strony ul. Krysiewicza.

Kiedy trójkątna działka na końcu ul. Półwiejskiej przestanie wreszcie straszyć i stanie na niej nowe centrum handlowe? Elżbieta Mędczycka nie odpowiada wprost: - Obecnie inwestor posiada prawomocną decyzję o warunkach zabudowy. Maksymalnie 6 miesięcy od uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę możemy rozpocząć budowę. Jej zakończenie przewidujemy w ciągu maksymalnie 24 miesięcy - wyjaśnia dla epoznan.pl. Dodaje jednak na koniec: - Oczywiście każdy protest opóźnia proces administracyjny.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
7.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro