Reklama
Reklama

Wmurowano akt restytucji pod budowę Zamku Królewskiego

fot. Policja

3 maja na budowie Zamku Królewskiego na Górze Przemysła odbyło się wmurowanie aktu restytucji pod budowę obiektu.

Podczas wydarzenia, w którym oprócz przedstawicieli Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku brał również udział prezydent Poznania, nie obyło się bez przemówień. Włodzimierz Łęcki, były wojewoda zaangażowany w odbudowę obiektu przyznał, że oczekuje od miasta szybkiego przekazania pieniędzy na budowę wieży zamku, która już podczas Euro 2012 mogłaby się stać ciekawą atrakcją turystyczną. Ma to być punkt widokowy umożliwiający podziwianie poznańskiego Starego Miasta.

Przypomnijmy, że sprawa odbudowy zamku na Górze Przemysła w Poznaniu ciągnie się od ponad 9 lat. Raz już wygasło pozwolenie na budowę, a koszty inwestycji wzrosły z 15 mln zł do blisko 20 milionów. W styczniu 2010 roku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wysłano apel o "zainteresowanie się sprawą odbudowy zamku i udzielenie pomocy". Sygnatariusze listu wyrazili zaniepokojenie przedłużającym się procesem rozpoczęcia odbudowy. Winą za taki stan rzeczy obarczano dyrektora Muzeum Narodowego, które jest właścicielem terenu, gdzie ma powstać Zamek. Odpowiedź Ministra nie pozostawiła wątpliwości - Muzeum w ciągu ostatniego roku podejmowało kolejne kroki na drodze do rozpoczęcia realizacji projektu. Zarzuty były więc nieuzasadnione.

Obecnie są środki (uzyskane od darczyńców - 1,5 mln zł, a także z budżetu Poznania i województwa - po 9 mln zł), są chęci, dopełniono również formalności. Budowa zamku ma być ukończona w 2014 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro