Reklama
Reklama

Rusza proces ws. niewpuszczenia Romów do lokalu

fot. WTK Play

Przed poznańskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces cywilny przeciw właścicielce lokalu, do którego nie wpuszczono osób narodowości romskiej. Poszkodowany żąda publicznych przeprosin oraz zadośćuczynienia na rzecz romskiego stowarzyszenia społeczno-kulturalnego.

Sprawa niewpuszczania Ronów do poznańskich lokali została ujawniona przez lokalną redakcję "Gazety Wyborczej". Sąd ukarał już dwóch ochroniarzy, którzy nie wpuścili Romów do klubu przy ul. Święty Marcin grzywnami wysokości tysiąca złotych.

W piątek przed Sądem Okręgowym w Poznaniu rusza proces cywilny, wytoczony właścicielce klubu przez jednego z poszkodowanych Romów. Adam G. domaga się opublikowania przez nią przeprosin w prasie oraz na stronie internetowej lokalu. Chce też zasądzenia kwoty 10 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Polskich Romów w Swarzędzu.

Właścicielka klubu tłumaczyła w wydanym oświadczeniu, że niewpuszczenie Romów do lokalu mogło być spowodowane brakiem miejsca albo względami bezpieczeństwa. Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska uznała niewpuszczanie Romów do środka za dyskryminację rasową, czyli postępowanie niezgodne z prawem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Nawałnice przeszły przez Wielkopolskę. We wtorek znowu może zagrzmieć!
30℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
8.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro