Reklama

Miasteczko KontenerArt zbliży się do Warty

fot. Biedronka
fot. Biedronka

W tym roku nad Wartą, wokół ogromnej, piaszczystej plaży, stanie całe miasteczko KontenerArt. Będzie w nich scena, barek, taras i pracownie dla artystów. KontenerArt przesuwa się ze Starego Koryta nad nowy brzeg Warty, na tyłach budynków Starej Gazowni. Start 27 maja.

Mobilne centrum kultury rozpocznie działalność pod koniec maja i chce ja prowadzić co najmniej do końca lata. - Końcowej daty jeszcze nie ma. Będzie ona uzależniona od wielu czynników, także od wciąż rozbudowywanego programu - mówi Ewa Łowżył, współtwórca projektu. Nie wyklucza, że tak jak w zeszłym roku, KontenerArt będzie działał do późnej jesieni.

W tym roku kontenerowe centrum kultury wyraźnie się rozrośnie. Na sztucznej plaży stanie pięć pracowni dla artystów, scena i bar. Twórcy projektu, Ewa i Zbigniew Łowżyłowie mają nadzieję, że dzięki przesunięciu KontenerArt na tył Starej Gazowni muzyka nie będzie już przeszkadzała żadnemu z mieszkańców Chwaliszewa. - Staniemy dokładnie na środku nadbrzeża pomiędzy mostami Rocha i Chrobrego. Być może tegoroczna edycja KontenerArt zdoła otworzyć nowy rozdział w przywracaniu rzeki miastu? - zastanawia się Ewa Łowżył.

Jednym z tematów tegorocznych warsztatów w KontenerArt będzie design. Cykl zajęć i wykładów zostanie zorganizowany we współpracy z tworzącą się właśnie w Poznaniu szkołą wzornictwa School of Form. Do partnerów tegorocznego KontenerArt należą też m.in. fundacja Ad Arte i wiele innych grup artystycznych.

Projekt wspiera też Urząd Miasta dotacją na poziomie 100 tys. zł. Ponad 2/3 potrzebnych środków na działalność będzie pochodzić od prywatnych sponsorów. - KontenerArt cały czas ma cechę projektu niskobudżetowego. Porównajmy go np. do kilkudniowego festiwalu Malta, który kosztuje kilka milionów. Te 100 tys. od miasta jest dla nas jednak bardzo ważne. Dzięki niemu postawimy obiekty, w których całe centrum będzie funkcjonować - mówi Ewa Łowżył.

KontenerArt 2011 to nie tylko design i plaża, ale i koncerty, warsztaty dla dzieci, zajęcia architektoniczne, perkusyjne czy spotkania służące opracowywaniu wspólnych projektów społecznych. Ich tematy będą wybierane na drodze konkursu, który już niedługo pokaże się na stronie KontenerArt na Facebook-u.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro