Reklama
Reklama

Dymisje szefów wielkopolskiej drogówki

fot. lechpoznan.pl/Kuba Błoszyk
fot. lechpoznan.pl/Kuba Błoszyk

Komendant wojewódzki policji przyjął dymisję naczelnika drogówki Zbigniewa Rogali i zdymisjonował jego zastępcę, Pawła Kubisia. Powodem było zatrzymywanie przez drogówkę kierowców celem zmuszania ich do wypełnianie ankiet prywatnej firmy. Badania zleciła Autostrada Wielkopolska.

Zbigniew Rogala i Paweł Kubiś zostali odwołani za wykorzystanie policjantów do pomocy ankieterom prywatnej firmy Biuro Inżynierii Transportu z Poznania, prowadzącej badania dla Autostrady Wielkopolski. Mundurowi wbrew przepisom zatrzymywali kierowców i kazali im brać udział w ankiecie.

Do nadużycia doszło w ubiegły wtorek na drodze krajowej Słupca-Konin. Sprawę ujawnił rzecznik "Rzeczpospolita". O dymisji szefów drogówki poinformował w poniedziałek dziennikarzy Pulsu Dnia WTK rzecznik wielkopolskiej policji podinsp. Andrzej Borowiak.

Jak podaje "Rzeczpospolita", początkowo przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu bronili się, że badanie przeprowadzano na zlecenie państwowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tymczasem GDDiK o takich ankietach wiedziała, ale ich nie zlecała. Działania naczelnika zostały uznane przez przełożonych jako sprzeczne z obowiązującymi normami i "co najmniej niewłaściwe".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro