20-lecie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej
Poznańscy urbaniści przygotowali na 20-lecie MPU wystawę i cykl otwartych wykładów, które przybliżą poznaniakom najważniejsze aspekty polityki przestrzennej miasta.
Praca urbanistów jest w Poznaniu widoczna co najmniej od 1253 r., kiedy miasto zostało ulokowane na lewym brzegu Warty na prawie magdeburskim. Miejska Pracownia Urbanistyczna w swojej dzisiejszej formie istnieje jednak dopiero od 1991 r. W tym roku urbaniści postanowili więc uczcić swoje 20-lecie. Najważniejszym punktem obchodów będzie wystawa i cykl wykładów w CK Zamek, na którą zaproszeni są wszyscy poznaniacy. Odsłonięcie ekspozycji wraz z pierwszym spotkaniem zaplanowano na środę 27 kwietnia.
- Na wystawie każdy będzie mógł zobaczyć, czym się zajmuje Miejska Pracownia Urbanistyczna. Pokażemy m.in. najciekawsze plany, projekty i wizualizacje - zapowiada Łukasz Olędzki, rzecznik MPU. Wystawa zostanie odsłonięta 27 kwietnia na II piętrze CK Zamek, a przez kolejne dwa tygodnie będzie można ją podziwiać w holu zamku na parterze. W późniejszym okresie ma być pokazana również w Urzędzie Miasta.
Organizowane wspólnie z CK Zamek wykłady odbywać się będą zawsze o godz. 18.00, na II piętrze zamku. Prowadzący poruszą różne tematy z dziedziny zagospodarowania przestrzennego miasta. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.
Wykład nr 1 (27.04.2011) - inaugurujący: ‘Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu - tradycja, organizacja i strategia działania’ (wykład poprowadzi Pani Dyrektor Elżbieta Janus).
Wykład nr 2 (11.05.2011): ‘Przegląd aktualnych prac planistycznych w Śródmieściu Poznania’ (wykład poprowadzi Pani Małgorzata Kędziora).
Wykład nr 3 (25.05.2011): ‘Kliny zieleni w polityce przestrzennej Poznania’ (wykład poprowadzi Pani Maria Mielcarek).
Wykład nr 4 (8.06.2011): ‘Tereny inwestycyjne w Poznaniu’ (wykład poprowadzi Pan Piotr Sobczak).
Wykład nr 5 (21.06.2011): ‘Planowany układ transportowy Poznania’ (wykład wygłosi Pan Aleksander Deskur).
W ramach 20-lecia MPU są też organizowane drzwi otwarte dla studentów. Pod koniec marca urbaniści zaprosili do siebie żaków z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. W maju impreza ma być powtórzona dla studentów Politechniki Poznańskiej.