Reklama
Reklama

Afera farmaceutyczna również w Wielkopolsce

fot. Nishio Poznań
fot. Nishio Poznań

Również w Wielkopolsce widać efekty afery farmaceutycznej wykrytej przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W naszym województwie zamknięto dwie hurtownie z lekami oraz wskazano kilkanaście aptek biorących udział w nielegalnym procederze.

Cztery hurtownie farmaceutyczne na terenie województw wielkopolskiego, podlaskiego i mazowieckiego zamknięto po tym, gdy okazało się, że nielegalnie skupowały od aptek określone leki. Były to przede wszystkim środki ratujące życie - przeciwzakrzepowe, przeciwastmatyczne, na epilepsję, czy leki stosowane, by zapobiec odrzuceniu przeszczepu.

Jak wykryto nielegalny proceder? Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego docierały informacje o tym, że w aptekach nie ma określonych leków. Skarżyli się przede wszystkim pacjenci. GIF wyjaśniał więc problem u producentów i dostawców leków, którzy przyznawali, że leki normalnie trafiają do aptek. Odkryto, że zamiast na półki trafiały do magazynów, skąd następnie były sprzedawane do hurtowni farmaceutycznych. Hurtownie następnie za dużo wyższe ceny sprzedawały leki poza granicami Polski.

Prawo stanowi, że hurtownia farmaceutyczna może kupować leki wyłącznie u producentów medykamentów lub w innej hurtowni. Odkupowanie leków z aptek jest więc nielegalne.

Z decyzją GIF-u nie zgadzają się szefowie hurtowni, którzy przyznają, że na prowadzenie swojej działalności mają zgody Ministerstwa Zdrowia.

GIF zapowiada kolejne kontrole w tej sprawie podkreślając, że może to być jedynie wierzchołek góry lodowej. Apteki uczestniczące w procederze nie zostały na razie zamknięte.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Poznań w środę niemal najcieplejszy w Polsce. Idzie załamanie pogody
26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
16.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro