Reklama
Reklama

Droga przetnie park na Golęcinie?

Miś Misza fot. dr Robert Maślak
Miś Misza fot. dr Robert Maślak

We wtorek 19 kwietnia odbędzie się II etap konsultacji społecznych nad planem zagospodarowania terenów sportowych i parku na Golęcinie. Nie będzie rewolucji, zostanie zieleń i stadiony. Kontrowersje budzi jednak plan drogi dojazdowej od strony ul. Wojska Polskiego.

Trwają przygotowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów Golęcina. Projekt ma usankcjonować jego dotychczasowe funkcje. - Studium przewiduje na tym obszarze tereny sportowo-rekreacyjne, tak jak do tej pory - mówi Olga Susicka-Banasiak z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu. - Przygotowywany plan zaproponuje za to zmianę układu komunikacyjnego na Golęcinie. Dziś na tamtejsze tereny sportowe można dojechać tylko drogą od strony ul. Niestachowskiej. Opracowywana jest koncepcja dojazdu również od strony ul. Wojska Polskiego - wyjaśnia.

- Wytyczenie nowej drogi było w naszych wnioskach do tego planu -
mówi Danuta Kańska, Radna Osiedla Sołacz. Propozycja osiedlowych radnych mówi jednak nie o drodze od stadionu na północ, do Baru Sosenka przy ul. Wojska Polskiego, ale na ul. Warmińską, biegnąca wzdłuż torów kolejowych do ul. Golęcińskiej. - Warmińska jest naszym zdaniem najbardziej obojętna wobec parku na Golęcinie. Połączenie przez nią stadionów z ul. Golęcińską pozwoliłoby natomiast odwrócić ruch pojazdów podczas imprez sportowych od Parku Sołackiego - tłumaczy Danuta Kańska. Aby otwarta ul. Warmińska nie okazała się skrótem dla samochodów, przedzierających się dziś do centrum przez zakorkowaną ulicą Golęcińską, osiedlowi radni proponują, by wprowadzić ograniczenie w przejeździe tunelem pod ul. Niestachowską.

Tymczasem na wtorkowym spotkaniu z projektantami MPU mieszkańcy Sołacza mają usłyszeć propozycję skomunikowania stadionów na Golęcinie nie ul. Warmińską wzdłuż torów kolejowych, ale drogą przecinającą park, wprost do ul. Wojska Polskiego. - Według naszych projektantów, takie rozwiązanie byłoby najmniej inwazyjne dla obecnego na Golęcinie drzewostanu. To jednak oczywiście propozycja, która będzie teraz dyskutowana z mieszkańcami i opiniowana przez zewnętrzne instytucje - mówi Łukasz Olędzki, rzecznik MPU.

- Nam nie chodzi o drogę wprost do ul. Wojska Polskiego - mówi Danuta Kańska z Rady Osiedla Sołacz. - Już wywalczyliśmy, by tą drogą nie mogły jeździć prywatne samochody, tylko pojazdy obsługujące obiekty sportowe czy autokary. Zlikwidowało to jak na razie problem kierowców skracających sobie drogę przez Golęcin - dodaje.

Łukasz Olędzki zaznacza, że na obecnym etapie urbaniści wciąż czekają na wszelkie sugestie od mieszkańców. Uchwalanie planu i rozpatrywanie wniosków potrwa do końca roku, a o jego przyjęciu zadecyduje ostatecznie Rada Miasta. Nie wszystkie jednak propozycje mieszkańców zostają zwykle w takiej procedurze uwzględnione. Czasem są one względem siebie też sprzeczne. I tak np. jeden z wniosków, który wpłynął do MPU w sprawie Golęcina proponuje, aby parking przed stadionem skomunikować bezpośrednio z ul. Niestachowską. - Na pewno wtorkowa dyskusja nad planem zagospodarowania dla Golęcina będzie gorąca - przewiduje radna Danuta Kańska.

Spotkanie zainteresowanych mieszkańców z zespołem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej na temat mpzp dla rejonu "Park Golęcin" odbędzie się we wtorek 19 kwietnia 2011r. o godzinie 17.00 w Gimnazjum Nr 63 przy ul. Drzymały 4/6 w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro