Reklama
Reklama

Nowe ZOO: od czerwca zwiedzimy Fort III

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

W czerwcu w Nowym ZOO pojawi się kolejna atrakcja. I nie będzie to nowy słoń, ani żyrafa. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji będzie oprowadzać chętnych po zabytkowym Forcie III, mieszczącym się na terenie ZOO.

Fort III to jeden z 18 budynków wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Należy do najlepiej zachowanych, gdyż znajduje się na terenie Nowego ZOO. Tym samym nie mieli tam wstępu np. złomiarze, czy bezdomni, którzy przyczynili się do niszczenia pozostałych fortów.

Już od 1 czerwca na terenie fortu III uruchomiona zostanie trasa turystyczna. W tej sprawie PTPF porozumiało się już z dyrekcją ZOO. Podczas godzinnego zwiedzania zabytkowej budowli zobaczymy m.in. Blokhauz wjazdowy, koszary szyjowe, prochownię, kaponierę barokową, czy stanowisko obserwatora artylerii W.T.Neu.

Aby odbyć wycieczkę po forcie trzeba będzie uiścić odpowiednią opłatę. Za bilet normalny zapłacimy 8 złotych, a za ulgowy 6 - mówi Marcin Walkowiak, członek zarządu PTPF. Kwota nie jest wliczona w cenę biletu do ZOO i pobierana jest przede wszystkim, by zapłacić przewodnikowi i utrzymać porządek w Forcie. Gdzie będzie można kupić bilet na zwiedzanie fortyfikacji? Tego jeszcze nie wiadomo. Możliwe, że w kasie ZOO lub tuż przed wejściem do Fortu.

Nie wiadomo też, czy wycieczki będą się odbywać przez cały rok. Możliwe, że zwiedzanie będzie mieć miejsce tylko w wiosenne i letnie weekendy. Grupa zwiedzających ma liczyć maksymalnie 20 osób - informuje. Najprawdopodobniej na bramie do Fortu III pojawi się tablica ze wszystkimi informacjami - godzinami zwiedzania, cenami biletów itp. - dodaje.

Część fortu wciąż będzie wykorzystywana przez Nowe ZOO. Od lat istnieją tutaj magazyny, w których przechowuje się np. jedzenie dla zwierząt. Zimą w wolierach były tu również przetrzymywane ptaki. Nie będziemy zaglądać w każdą dziurę fortu - zapewnia Walkowiak.

Jeśli chcesz zwiedzić Fort III zanim zrobią to tłumy poznaniaków, masz okazję w najbliższą sobotę. Właśnie wtedy w Forcie III odbędzie się wielkie sprzątanie. Prosimy wolontariuszy o pomoc - apeluje Walkowiak. Chętni mogą wejść na stronę PTPF, gdzie znajdą wszystkie informacje na ten temat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro